REKLAMA

Szef MSWiA o rekonstrukcji rządu. "Kaczyński to najwybitniejszy polityk"

  • Autor: MN
  • 06 listopada 2017 09:54
Szef MSWiA o rekonstrukcji rządu. "Kaczyński to najwybitniejszy polityk" Wiceminister Mariusz Błaszczak jest jednocześnie wiceprezesem PiS i osobą z najbliższego otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. (fot. MSWIA)

Jarosław Kaczyński zostanie premierem? Na razie trwają dyskusje wewnątrz partii, ale Mariusz Błaszczak – szef MSWiA i wiceprezes PiS – nie ma wątpliwości, że Jarosław Kaczyński to „najwybitniejszy spośród obecnych polityków”.

• Nie zapadły decyzje o tym, kto będzie premierem, w tej sprawie będą konsultacje również z koalicjantami – powiedział Mariusz Błaszczak w Radiu Zet.

• W odniesieniu do tego, ile autonomii ma premier Beata Szydło, Błaszczak powiedział, że rząd PiS nie jest rządem autorskim.

• Nie zaprzeczył jednocześnie, że będą rozmowy na temat przyszłości Ministerstwa Cyfryzacji. Mówi się, że ma być ono zlikwidowane.

Na antenie Radia Zet minister Mariusz Błaszczak odniósł się do planowanej rekonstrukcji rządu. Powiedział, że w tej sprawie odbędą się konsultacje z koalicjantami. Jednocześnie zaprzeczył, aby to premier była jedyną osobą, która może dokonać zmian w rządzie.

- Ja mówiłem wielokrotnie, że rząd jest rządem PiS, nie jest rządem autorskim, tylko jest rządem PiS – powiedział minister Błaszczak.

Na pytanie, czy Jarosław Kaczyński mógłby objąć stanowisko premiera, szef MSWiA odpowiedział: - W moim przekonaniu premier Kaczyński jest najwybitniejszym politykiem spośród obecnych polityków na scenie politycznej.

Dodał, że Kaczyński jest autorem podwójnego sukcesu z 2015 roku – zarówno zwycięskiej kampanii prezydenckiej, jak i parlamentarnej. Podkreślił jednak, że decyzje o tym, kto będzie premierem, jeszcze nie zapadły.

Błaszczak zaznaczył także, że będzie omawiana kwestia przyszłości Ministerstwa Cyfryzacji. Stwierdził, że dawne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zostało stworzone dla Michała Boniego za czasów koalicji PO-PSL. Administracja została już od niego oddzielona na rzecz MSW. Czy teraz część poświęcona cyfryzacji też tam trafi?

- To też jest decyzja, którą omówimy najpierw w gronie władz PiS, a potem ją przedstawimy – powiedział Błaszczak.

Rekonstrukcja coraz bliżej

O tym, że zmiany w rządzie są nieuniknione, premier Beata Szydło poinformowała 24 października.

- Decyzja została podjęta. Będą zmiany w rządzie - powiedziała Szydło. Zaznaczyła też, że decyzję omawiała z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. - Jest to rzeczą naturalną – powiedziała na antenie TVN 24.

Obserwatorzy i komentatorzy sceny politycznej coraz częściej wskazują Jarosława Kaczyńskiego jako potencjalnego następcę Beaty Szydło. Z kolei o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji i dymisji Anny Streżyńskiej mówi się, jak to było już niemal przesądzone. Sama minister mówi jednak, ze jej dymisja to tylko plotki.

- Pierwotnie planowano, że administracja przejdzie do MSWiA, a cyfryzacja do KPRM jako mały departament. Rozwiązanie, by ten resort zostawić i powierzyć mi kierownictwo, to pomysł prezesa Kaczyńskiego – powiedziała Anna Streżyńska.

Dodała, że podzielenie ministerstwa byłoby "totalnym zaprzeczeniem wszelkich dotychczasowych ustaleń, deklaracji i wspólnej pracy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwert 2017-11-06 16:01:51
    Te wszystkie dywagacje na temat usunięcia Pani Szydło to szczyt chamstwa! Jak Kaczyński miał byc premierem, to mógł mówic o tym w kampanii wyborczej a nie teraz! Zastąpienie Pani, która poprowadziła i pana Dude i PiS do zwycięstwa przez staruszka siedzącego trzydzieści lat w sejmie to szczyt bezczelności wobec wyborców!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA