REKLAMA

Szef MSWiA odwiedził centrum współpracy służb z Polski i Słowacji

  • Autor: PAP/JS
  • 25 listopada 2016 21:41
Szef MSWiA odwiedził centrum współpracy służb z Polski i Słowacji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwiedził Polsko-Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku (Podkarpackie). (fot. MSWiA/twitter)

To ważne miejsce, bo współpraca między polskimi służbami a służbami naszych przyjaciół ze Słowacji jest ważna w sensie zapewnienia bezpieczeństwa zarówno obu krajom, jak i całej Unii Europejskiej – powiedział w Barwinku szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwiedził Polsko-Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku (Podkarpackie).

Błaszczak podkreślił, że współpraca polskich i słowackich służb układa się bardzo dobrze. "Dziękuję za tę dobrą współpracę. W moim głębokim przekonaniu to jest klucz do sukcesu, do zapewnienia bezpieczeństwa obu naszym państwom" - mówił.

Szef MSWiA zaznaczył, że wszystkie państwa z Grupy Wyszehradzkiej (V4) są aktywne w zabezpieczaniu granic zewnętrznych UE.

Przypomniał, że państwa V4 wysłały swoje kontyngenty straży granicznych i policji do ochrony granicy m.in. macedońsko-greckiej. "Uszczelnienie granicy macedońsko-greckiej, to ważna inicjatywa, bo zamknęła napływ imigrantów z bliskiego wschodu do Europy. To było niezwykle skuteczne działanie z naszej strony" - podkreślił Błaszczak.

Nawiązał również do poniedziałkowego spotkania ministrów SW państw V4, które odbyło się w Warszawie. Błaszczak przypomniał m.in. że ministrowie zapowiedzieli powołanie centrum zarządzania kryzysem migracyjnym.

W centrum, które odwiedził Błaszczak, współpracują polscy funkcjonariusze: Straży Granicznej, Służby Celnej i policji, a ze strony słowackiej celnicy i policjanci, którzy mają też uprawnienia takie, jak polska SG.

Głównym zadaniem centrum jest szybka wymiana informacji między poszczególnymi służbami fiskalnymi i granicznymi. Pracujący tam funkcjonariusze z obu przygranicznych państw mają dostęp do swoich baz danych, dzięki czemu mogą szybko wymieniać się potrzebnymi informacjami. Rocznie funkcjonariusze wymieniają się ok. 10 tys. informacji dotyczących m.in. osób, dokumentów i pojazdów.

Funkcjonariusze pośredniczą również m.in. w przekazywaniu wniosków poszczególnych instytucji, takich jak prokuratury czy sądy z obu krajów, udzielają pomocy w poszukiwaniu osób i rzeczy, korzystają ze wspólnych baz danych. Przez Barwinek przebiega jedna z ważniejszych dróg transportu towarowego z południa Europy na północ - szlak Via Carpatia.

Centrum zostało otworzone pod koniec 2011 r i powstało na bazie punktu kontaktowego służb granicznych Polski i Słowacji, jaki istniał w Barwinku od 2005 r. Mieści się ono w budynkach dawnego przejścia granicznego ze Słowacją. Podobne centra, jak to w Barwniku, działają m.in. na polskiej granicy z Niemcami i Czechami.W całej Europie jest ponad 30 takich centrów.

Przed wizytą w Barwinku minister SWiA m.in. otworzył na Podkarpaciu posterunek w Korczynie oraz przywrócił jednostkę policji w Wiśniowej. Natomiast w miejscowości Miejsce Piastowe Błaszczak spotkał się z uczniami Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. B. Markiewicza, gdzie przeprowadził dla młodzieży lekcję na temat bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA