REKLAMA

Szef MSWiA potwierdza, że Polska przywróci latem kontrole na granicach

  • Autor: GP
  • 02 marca 2016 10:41
Szef MSWiA potwierdza, że Polska przywróci latem kontrole na granicach Przekroczenie polskiej granicy latem będzie się wiązało z kontrolami (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• W porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Mariusz Błaszczak zapowiedział, że ruch na granicach latem będzie bardziej kontrolowany. Wywiadu minister Błaszczak udzielił 2 marca.
• Wcześniej taką możliwość dopuścił szef MSZ, Witold Waszczykowski.
• Powodami decyzji są Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

2 marca Mariusz Błaszczak był gościem Trzeciego Programu Polskiego Radia. W czasie wywiadu zapowiedział, że w lipcu MSWiA przygotowuje czasowe kontrole na granicach Rzeczpospolitej.

- Od rozpoczęcia szczytu NATO do zakończenia Światowych Dni Młodzieży rozważamy taką możliwość - mówił Mariusz Błaszczak. - Przypomnę, że gdy byliśmy współorganizatorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej też przywróciliśmy kontrole.

Powodem decyzji są dwa ważne wydarzenia międzynarodowe, które będą miały miejsce w Polsce latem. Pierwszym jest szczyt NATO (8-9 lipca br.), a drugim Światowe Dni Młodzieży (25-31 lipca br.), podczas których nasz kraj odwiedzi papież Franciszek. 

Wcześniej minister spraw zagranicznych potwierdził, że taka decyzja może zapaść.

Minister Błaszczak zreferował także swoją opinię o działaniach Witolda Waszczykowskiego. Szef MSZ wysłał list do Rady Europy w sprawie opublikowanej w polskich mediach, pierwszej wersji raportu Komisji Weneckiej. W liście Waszczykowski sugeruje, że dokument dostał się do polskiej prasy przez zaniedbania Komisji Weneckiej.

Pojawiły się głosy krytyki wobec ministra za ten list, a Jarosław Kaczyński, określił samo zaproszenie Komisji Weneckiej jako błąd administracji Beaty Szydło.

- Zastanawiające jest, że ten dokument, wstępny projekt, można było znaleźć na stronie "Gazety Wyborczej" - mówił Błaszczak. - (...) Pan minister (Waszczykowski - red.) jest odpowiedzialny za całą sprawę. Zwrócił się o wyjaśnienia do szefa Rady Europy. (...) Szef MSZ jest doświadczonym dyplomatą, ma wiedzę i doświadczenie by kierować tym resortem - kończył szef MSWiA.

Spekulacje o dymisji ministra Waszczykowskiego Mariusz Błaszczak ocenił jako działanie opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA