REKLAMA

Szef MSZ z przedstawicielką rządu USA o m.in. o przygotowaniach do szczytu NATO

  • Autor: PAP/JS
  • 11 lutego 2016 19:11
Szef MSZ z przedstawicielką rządu USA o m.in. o przygotowaniach do szczytu NATO Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się z asystent sekretarza stanu USA Victorią Nuland (fot. msz.gov.pl)

· Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się z  asystent sekretarza stanu USA Victorią Nuland.
· Rozmowy dotyczyły aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, współpracy polsko-amerykańskiej i przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.
· W trakcie rozmowy omówiono także rezultaty spotkania ministrów obrony narodowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

O aktualnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, współpracy polsko-amerykańskiej i przygotowaniach do szczytu NATO w Warszawie rozmawiali w czwartek, 11 lutego, w Warszawie szef MSZ Witold Waszczykowski i asystent sekretarza stanu USA, Victoria Nuland. Nuland, która w departamencie stanu zajmuje się sprawami europejskimi, spotkała się też z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim.

"Lipcowy szczyt w Warszawie powinien doprowadzić do wzmocnienia Sojuszu, jego zdolności obronnych i potencjału w zakresie odstraszania, szczególnie na flance wschodniej" - podkreślił szef polskiej dyplomacji cytowany przez służby prasowe w komunikacie MSZ przesłanym PAP. Obie strony - jak podano - zgodziły się, że NATO potrzebuje długofalowej adaptacji w wymiarach: wojskowym, politycznym i instytucjonalnym.

Waszczykowski podziękował USA za aktywne zaangażowanie na rzecz wzmacniania flanki wschodniej Sojuszu. "Liczymy na wiodącą rolę Waszyngtonu w procesie kształtowania odpowiednich rezultatów szczytu NATO w Warszawie, które poprawią bezpieczeństwo całej wspólnoty euroatlantyckiej" - dodał szef MSZ.

W trakcie rozmowy omówiono także rezultaty spotkania ministrów obrony narodowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli oraz stan implementacji postanowień szczytu NATO w Newport. Ministrowie obrony państw NATO zgodzili się w środę na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance. Obecność ta będzie rotacyjna i uzupełniana przez program ćwiczeń oraz wspierana przez konieczną infrastrukturę, aby ułatwić szybkie przemieszczanie sprzętu i wojska w razie potrzeby.

Dyskusja Nuland i Waszczykowskiego poświęcona była także perspektywom rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

W przyszłym tygodniu szef MSZ, podczas wizyty w Waszyngtonie, spotka się z sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

O decyzjach ministrów obrony państw NATO ws. wschodniej flanki i deklaracjach USA o wzmocnieniu obecności wojskowej w Europie z Nuland rozmawiał także Krzysztof Szczerski oraz szef BBN Paweł Soloch.

Szczerski powiedział PAP, że mowa była o praktycznym przełożeniu decyzji szefów MON. Ocenił, że decyzja ministrów obrony wskazała, że wzmocnienie wschodniej flanki będzie polegało nie tylko na zdolnościach do szybkiego reagowania, czyli przerzucania wojsk, ale także na obecności wojsk na terenie państw NATO.

Pytany o charakter tej obecności, a także o podnoszone przez stronę polską postulaty ws. baz NATO na wschodniej flance, odparł: "Wywołanie hasła +baza+ miało przyczynić się do tego, by NATO wyszło poza ustalenia szczytu w Walii, czyli wyłącznie zdolności do przerzucenia wojsk. To nam się udało. Teraz jest kwestią ustalenia, jak ta obecność będzie realnie wyglądać" - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że obecność ta ma wpływać na zwiększenie polskiego poziomu bezpieczeństwa i zdolności obronnych, a to, jakiej konstrukcji językowej użyć do opisu tej obecności, jest drugorzędne. Zaznaczył, że obecność sił NATO ma realizować się w trzech aspektach: sprzęcie, żołnierzach i infrastrukturze dotyczącej rozpoznania i ostrzegania.

Szczerski z Nuland rozmawiał także o zapowiedzi USA, które chcą wydać w 2017 roku 3,4 mld USD na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie w ramach inicjatywy European Reassurance Initiative (ERI). Dodatkowe środki miałyby zostać przeznaczone na znaczące zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

"Cieszymy się, że Stany Zjednoczone wracają wojskowo do Europy po okresie wycofania" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że teraz rozmowy będą dotyczyły działań, by uzyskać jak największy udział Polski w tej puli.

Tematem rozmowy były także przygotowania do szczytu NATO i problematyka wschodnia. "Zgodziliśmy się, że NATO musi być zdolne do tego, by samodzielnie definiowało poziom bezpieczeństwa w tym regionie, a nie zewnętrzni aktorzy" - powiedział prezydencki minister.

W czwartek Nuland spotkała się także z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru. Tematem rozmowy była m.in. sytuacja w Polsce - powiedział Petru dziennikarzom.

"Mówiłem to, co zawsze, że w Polsce na razie demokracja działa, że jest osłabiona, że głównym naszym zastrzeżeniem jest to, że została złamana konstytucja, osłabiony Trybunał Konstytucyjny. Ale Polska to nie Węgry, PiS nie zdobył 2/3 większości, jest silna opozycja, głęboko wierzę, że Polacy nie są eurosceptyczni, nie są też antyniemieccy, w związku z tym w dłuższym okresie można być optymistą, oczywiście Polacy są też związani ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział Petru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA