REKLAMA

Szef NATO: nie widzimy natychmiastowego zagrożenia natury wojskowej

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 lipca 2016 16:30
Szef NATO: nie widzimy natychmiastowego zagrożenia natury wojskowej Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na szczycie w Warszawie. (fot. : twitter.com)

• Nie widzimy natychmiastowego zagrożenia natury wojskowej wobec naszych sojuszników - ocenia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
• Dodał jednak, że widoczny jest większy stopień nieprzewidywalności i bardziej asertywna postawa Rosji.
• Mówiąc o szpicy NATO podkreślił, że stanowi ona ważny element nie tylko w kontekście wydarzeń na wschodzie, ale również na południu.

- Nie widzimy jakiegokolwiek natychmiastowego zagrożenia natury wojskowej przeciwko naszym sojusznikom. Należy to podkreślić. Bardzo ważnym jest, żeby nie przesadzać z zagrożeniami, które widzim" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Stoltenberg

Dodał, że sojusz "widzi większy stopień nieprzewidywalności, niepewności i bardziej asertywną postawę Rosji".

- Rosji, która zwiększyła swoje zdolności militarne, zmodernizowała swoje siły zbrojne, przeszkoliła armię. Wydatki obronne Rosji zostały potrojone w ostatnich latach. Również widzieliśmy, że Rosja była gotowa do wykorzystania sił zbrojnych przeciwko sąsiadom, mianowicie przeciwko Ukrainie, mówimy o nielegalnej aneksji Krymu i też doprowadzeniu do destabilizacji na wschodzie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny.

Wskazał, że sojusz obserwuje "pewne zamieszenie, niepewności na południu".

- To wszystko razem wzięte powoduje, że podjęliśmy taką decyzję, by zwiększyć naszą gotowość i zdolność reagowania przy pomocy naszych sił. (...) Potroiliśmy obecność sił natowskich, ustanowiliśmy szpicę, to przecież są siły, które mogą być użyte nie tylko na wschodzie; to są siły, które są istotne z punktu widzenia południowego wektora - zaznaczył Stoltenberg.

Podkreślił, że siły te są "bardzo ważne" dla całego sojuszu".

- To są siły, które mogą reagować także w tym kontekście niepewności; dzięki temu NATO jest bardziej gotowe i może reagować szybciej, w sposób bardziej elastyczny (...) ciężko byłoby przewidywać, jaka jest przyszłość, ale należy być przygotowanym na różne niespodzianki, które mogą wystąpić w różnych nieprzewidzianych zdarzeniach - dodał Stoltenberg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA