REKLAMA

Szef polskiej dyplomacji wystąpił do Komisji Weneckiej o opinię ws. TK

 • Autor: PAP
 • 24 grudnia 2015 12:57
Szef polskiej dyplomacji wystąpił do Komisji Weneckiej o opinię ws. TK Witold Waszczykowski (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - informuje rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadnił przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje".

"Minister jest głęboko przekonany, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku" - napisał rzecznik w czwartkowym komunikacie.

Jak ocenił Waszczykowski, "zaistniałe kontrowersje polityczne wokół Trybunału ujawniły nie tylko wątpliwości interpretacyjne co do sformułowań obowiązującej obecnie ustawy o TK, ale również brak mechanizmów prawnych pozwalających rozwiązywać skomplikowane zagadnienia, jakie ostatnio ujawniły się w praktyce orzeczniczej Trybunału".

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

Na początku grudnia pismo do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji związanej z wyborem sędziów TK skierowało dziewięć polskich organizacji pozarządowych: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, INPRIS - Instytut Prawa i Społeczeństwa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Organizacje wskazały w liście, że przepis ustawy o TK, który pozwolił Sejmowi ubiegłej kadencji wybrać pięciu sędziów, jest prawdopodobnie niezgodny z konstytucją, jednak działania zmierzające do uchylenia jego skutków podejmowane przez Sejm obecnej kadencji naruszają fundamentalne zasady konstytucyjne, w szczególności zasadę demokratycznego państwa prawa.

W odpowiedzi przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio wyraził zaniepokojenie w związku z wydarzeniami wokół Trybunału. Buquicchio napisał, że oczekuje, iż zaistniałe problemy zostaną rozwiązane "na podstawie decyzji już podjętych, lub które mają być podjęte przez Trybunał Konstytucyjny". Zaznaczył również, że inne organy Rady Europy podzielają jego podejście.

Buquicchio podkreślił zarazem, że "zgodnie ze swoim Statutem, Komisja Wenecka może wydać opinię na temat sytuacji w kraju tylko na prośbę władz tego kraju, organu Rady Europy lub międzynarodowej organizacji partnerskiej". "Do tej pory nie otrzymaliśmy takiej prośby" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Andrzej Wysocki 2015-12-29 20:24:38
  Do J23: slusznie. Pospieszylem sie. Jesli pan Asselborn nie jest Asselbachem i jesli nad tym ubolewa to nie bede go za to przejezyczenie przepraszal. Wszyscy zreszta wiemy o ktorego podzegacza sie zozchodzi. Postaram sie w innych komentarzach bardziej uwazac.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-27 19:58:52
  Do Lotnik: Katastrofa ( zbrodnia ) smolenska to zupelnie inna sprawa. Nie mozna absolutnie tych dwoch spraw porownywac. Sprawa TK to jest sprawa wewnetrzna Polski. Sprawa zabicia rzadu polskiego to sprawa miedzy Polska, Roscja i kto wie jeszcze czyja, a wiec miedzynarodowy problem-konflikt wymagajacy miedzynarodowej komisji ( choc po tylu latach wiekszosc dowodow i swiadkow zostalo usunietych ). Mozna by sie spytac czy proces w Norymberdze oprawcow z II wojny swiatowej to sprawa miedzynarodeowa, czy wewnetrzna Niemiec? Takie pytanie byloby nonsensowne.
 • Lotnik 2015-12-26 12:16:46
  Do Andrzej Wysocki: A co z umiędzynarodowieniem śledztwa smoleńskiego? Czy Pana uwaga odnosi się także do tej sprawy?
 • J23 2015-12-26 01:20:22
  Do Andrzej Wysocki: Czy Pan umie czytać !!!! Ten gość nazywa się Asselborn. Czemu ułatwia Pan przyprawianie nam gęby. Czy tak trudno zachować minimum staranności ?!!!
 • Andrzej Wysocki 2015-12-25 17:16:11
  Polacy nie gesi i swoj jezyk maja. Lepiej zeby zagranica nie mieszala sie w sprawy wewnetrzne Polski. Wystarczy posluchac Asselbacha z Luxemburga, ktorego podzeganie do niepokojow w Polsce jest dobrze widoczne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA