REKLAMA

Szef Rady Europy przyjedzie do Polski na początku kwietnia

  • Autor: PAP/GP
  • 31 marca 2016 13:02
Szef Rady Europy przyjedzie do Polski na początku kwietnia Thorbjoern Jagland jest sekretarzem RE od 2009 roku. (fot.: wikipedia.org,CC BY-SA 2.0)

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland spotka się 4 kwietnia w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło oraz szefem MSZ, ministrem sprawiedliwości i ministrem kultury - poinformowała Rada Europy.

Jagland podczas wizyty ma omawiać m.in. sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji Rady Europy wynika, że w czasie dwudniowej wizyty będzie rozmawiał ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, a także wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim.

Jagland ma też spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W komunikacie Rady Europy podkreślono, że w czasie wizyty poruszona zostanie kwestia opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a także zmian prawnych dotyczących mediów publicznych.

W tej chwili nie jest jeszcze przesądzone, czy do Polski przyjedzie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. O tym, że będzie on w naszym kraju 5 kwietnia, informował minister Waszczykowski. Źródła unijne twierdzą jednak, że wizyta ta nie jest wciąż potwierdzona.

6 kwietnia KE ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania.

Przeczytaj:Tomasz Siemoniak o swoim następcy w MON

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką premier Beata Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. W czwartek ma się odbyć pierwsze spotkanie powołanego przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA