REKLAMA

Szef "S": pomysł referendum z wyborami jest mój, a nie jakiejś partii

 • Autor: PAP
 • 21 sierpnia 2015 17:11
Szef "S": pomysł referendum z wyborami jest mój, a nie jakiejś partii Bez względu na takie, czy inne decyzje - referendum i tak się odbędzie. Tak jak zapowiadaliśmy w 2012 roku - to tylko kwestia czasu" - napisał Duda w oświadczeniu Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oświadczył, że pomysł przeprowadzenia referendum razem z wyborami parlamentarnymi jest jego, a nie prezydenta, czy partii politycznych. Decyzja prezydenta, to wyraz szacunku dla domagających się referendum - dodał.

Prezydent chce, by Senat zgodził się na rozpisanie 25 października (w dniu wyborów parlamentarnych) referendum dot. zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego oraz zagwarantowania państwowego charakteru lasów. Inne referendum odbędzie się 6 września.

"Decyzja prezydenta jest wyrazem szacunku dla 6 milionów obywateli, którzy podpisali się pod wnioskami referendalnymi. To również decyzja wychodząca naprzeciw woli ponad 20 milionów obywateli, którzy chcą wypowiedzieć się w sprawie emerytur, lasów państwowych i obowiązku szkolnego sześciolatków" - ocenił szef "S".

Przypomniał, że z postulatem referendum zwrócili się do prezydenta przedstawiciele komitetów obywatelskich, które te wnioski referendalne zorganizowali i złożyli. "Pomysł zorganizowania referendum razem z wyborami jest moim pomysłem, a nie prezydenta, ani jakiejkolwiek partii politycznej i pomysł ten został zaakceptowany przez przedstawicieli pozostałych komitetów obywatelskich" - podkreślił Duda.

Dla przewodniczącego związku przeprowadzenie dodatkowego referendum będzie okazją, aby naprawić wcześniejsze decyzje parlamentu - PO, PSL i Ruchu Palikota, które głosowały przeciw niemu.

W jego ocenie wcześniejsza decyzja tych parlamentarnych ugrupowań, które głosowały przeciw referendom, to nie tylko niewybaczalny błąd, ale też "wyraz arogancji i buty", zgodny z zasadą, że "władza wie lepiej, a motłoch ma jej słuchać".

"Bez względu na takie, czy inne decyzje - (referendum - PAP) i tak się odbędzie. Tak jak zapowiadaliśmy w 2012 roku - to tylko kwestia czasu" - napisał Duda w oświadczeniu.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym znajduje się treść pytań lub wariantów rozwiązania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Następnie Senat ma 14 dni na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Senat po zapoznaniu się z opiniami senackich komisji ws. projektu postanowienia o zarządzeniu referendum, wyraża zgodę na jego zarządzenie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Premier Ewa Kopacz zwróciła się do prezydenta, by spotkał się z przedstawicielami różnych środowisk politycznych i rozszerzył swój wniosek referendalny o ich postulaty. Oceniła, że obecna propozycja Andrzeja Dudy to wyłącznie odpowiedź na oczekiwania PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Realny 2015-08-23 07:57:28
  Solidarność dawno już nie istnieje a Duda nie za bardzo wie co to jest
 • IQ 2015-08-22 16:09:48
  Do Stanisławy- referendum to nie może być pomysł na załatwianie partyjnych interesów, bez względu na to jaka robi to opcja polityczna. Pojęcie suwerena, ma tylko wtedy sens , kiedy rzeczony suweren zna skutki konsekwencje swojego głosowania. I po trzecie, ja osobiście "zawalczyłęm " o zmianę poprzedniego ustroju i nie zgadzam się za pogrążenie kraju przez partykularne interesy tej , czy innej partii. Polskie społeczeństwo nie dorosło (intelektualnie) do podejmowania tak istotnych decyzji. Bo gdyby zapytać czy chcesz płacic podatki ??? to co, to jakie skutki, to zwykła ) obecnie) anarchia.
 • stanislawa 2015-08-22 15:41:05
  Do IQ: Czy podobne zdanie ma pan do referendum rozpisanego przez Komorowskiego na 6 wrzesnia? A tak na marginesie w naszym ustawodawstwie to SUWEREN ma glos, czy jest pan przeciwko temu abysmy korzystali ze zdobyczy demokracji?? wszak pod pytaniami referendalnymi ogloszonymi przez Prezydenta Dude podpisalo sie 6 milionow obywateli , ich glos nigdy nie byl wysluchany a nawet potraktowany powaznie, zatem mamy demokracje i sweren jest podmiotem w naszym kraju?Czy wedlug pana powinnismy sie godzic na wszystko czym rzadzacy nas "uracza" bo oni wiedza najlepiej czego nam potrzeba , czego oczekujemy??
 • kelo 2015-08-22 08:47:33
  jaki pomysłodawca takie referendum - piaskownica się kłania ...
 • Zdzich 2015-08-22 08:04:47
  To bardzo durny pomysł panie Duda zresztą nie dziwię się że to pan wymyślił
 • IQ 2015-08-21 19:52:12
  Duda 1, Duda 2 , rozwalą gospodarkę naszego kraju, to tylko kwestia czasu. ciemny lud, jak to twierdzi bulterier Pisu, "kupuje" te bzdury, bo jest faktycznie ciemny, ale cóż społeczeństwa w którym się urodziłeś się nie wybiera. Ale kur..a należy je mądrze ekonomicznie edukować !!!!, a nie żeby pierwszy lepszy polityczny (...) robił z ich mózgami, to co obecnie Putin w Rosji, że swoim biednym bo ciemnym narodem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA