REKLAMA

Szefowa brytyjskiego rządu w Polsce. Rozmawia z premier Szydło

  • Autor: PAP
  • 28 lipca 2016 18:32
Szefowa brytyjskiego rządu w Polsce. Rozmawia z premier Szydło May po objęciu urzędu odbyła już rozmowy z przywódcami Niemiec, Francji, Irlandii i Włoch, a także Słowacji. (Fot. Flickr, domena publiczna)

• Premier Beata Szydło rozmawia w czwartek (28 lipca) w Warszawie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.
• Tematem spotkania jest sytuacja Polaków na Wyspach w związku z Brexitem i relacje dwustronne.

Jak ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, dzisiejsze spotkanie May z Szydło może być - obok wizyt nowej brytyjskiej premier w Berlinie i Paryżu - jednym z kluczowych "z punktu widzenia politycznego uporządkowania gruntu pod negocjacje na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.

Premier Szydło przedstawiając informację w Sejmie na temat Brexitu mówiła, że polski rząd rozumie, że po wystąpieniu z UE Wielka Brytania będzie chciała mieć większą kontrolę nad swoim rynkiem pracy. Jednak - dodała Szydło - oczekuje, iż "nowe regulacje będą proporcjonalne, niedyskryminacyjne i oparte na merytorycznych przesłankach".

Z kolei premier May oświadczyła w środę (27 lipca), że jest otwarta w sprawie przyszłego modelu stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie. Powiedziała też, że chciałaby rozwiązać kwestię praw obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w krajach Unii Europejskiej na wczesnym etapie negocjacji o Brexicie.

May po objęciu urzędu odbyła już rozmowy z przywódcami Niemiec, Francji, Irlandii i Włoch, a także Słowacji. Szefowa brytyjskiego rządu odwiedziła Bratysławę w czwartek (28 lipca), tuż przed przybyciem do Polski. Słowacja pełni rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA