REKLAMA

Szefowie Senatów Polski i Hiszpanii zwiedzili Muzeum Auschwitz

  • Autor: PAP/JS
  • 09 lutego 2018 18:52
Szefowie Senatów Polski i Hiszpanii zwiedzili Muzeum Auschwitz W księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał: "Tutaj trzeba milczeć. Boże - nigdy więcej" (fot twitter)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Senatu Hiszpanii Pio Garcią-Escudero zwiedzili były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, oddali hołd ofiarom.

Przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożyli wieńce w barwach narodowych: polskich z biało-czerwonych tulipanów i hiszpańskich z czerwonych tulipanów i żółtych róż. Stanisław Karczewski i Pio Garcia-Escudero wspólnie zapalili też znicze przy pomniku między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów.

W księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał: "Tutaj trzeba milczeć. Boże - nigdy więcej".

Przewodniczący hiszpańskiego Senatu w swoim wpisie napisał, że każdy powinien odbyć taką wizytę, gdyż "w ten sposób możemy zapobiegać powtórzeniu się takiego strasznego mordu w przyszłości".

Politycy do byłego obozu Auschwitz I weszli wspólnie przez główną bramę zwieńczoną napisem "Arbeit macht frei". Marszałek Senatu z hiszpańskim gościem zwiedzili muzealną ekspozycję w bloku 4. Ukazuje ona przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości - Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Opisana jest także masowa zagłada Żydów. Wśród eksponatów są m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

W bloku 5. widzieli rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, których Niemcy deportowali z okupowanych państw europejskich i krajów satelickich. Są to m.in. dziecięce ubranka, okulary, protezy, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Politycy zobaczyli też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 r., czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Szefowie Senatów po zwiedzeniu byłego Auschwitz I udali się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widzieli tam m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych oraz ruiny komory gazowej i krematorium. Podeszli też do ruin krematorium II.

Pio Garcia-Escudero Marquez przebywa w Polsce od czwartku (8 lutego). Przyjechał na zaproszenie marszałka Senatu RP. W Warszawie spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami klubów parlamentarnych. W piątek odwiedził Kraków.

W przyszłym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Hiszpanią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA