REKLAMA

Szefowie Senatów Polski i Hiszpanii zwiedzili Muzeum Auschwitz

 • Autor: PAP/JS
 • 09 lutego 2018 18:52
Szefowie Senatów Polski i Hiszpanii zwiedzili Muzeum Auschwitz W księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał: "Tutaj trzeba milczeć. Boże - nigdy więcej" (fot twitter)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Senatu Hiszpanii Pio Garcią-Escudero zwiedzili były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, oddali hołd ofiarom.

Przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożyli wieńce w barwach narodowych: polskich z biało-czerwonych tulipanów i hiszpańskich z czerwonych tulipanów i żółtych róż. Stanisław Karczewski i Pio Garcia-Escudero wspólnie zapalili też znicze przy pomniku między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów.

W księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał: "Tutaj trzeba milczeć. Boże - nigdy więcej".

Przewodniczący hiszpańskiego Senatu w swoim wpisie napisał, że każdy powinien odbyć taką wizytę, gdyż "w ten sposób możemy zapobiegać powtórzeniu się takiego strasznego mordu w przyszłości".

Politycy do byłego obozu Auschwitz I weszli wspólnie przez główną bramę zwieńczoną napisem "Arbeit macht frei". Marszałek Senatu z hiszpańskim gościem zwiedzili muzealną ekspozycję w bloku 4. Ukazuje ona przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości - Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Opisana jest także masowa zagłada Żydów. Wśród eksponatów są m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

W bloku 5. widzieli rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, których Niemcy deportowali z okupowanych państw europejskich i krajów satelickich. Są to m.in. dziecięce ubranka, okulary, protezy, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Politycy zobaczyli też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 r., czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Szefowie Senatów po zwiedzeniu byłego Auschwitz I udali się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widzieli tam m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych oraz ruiny komory gazowej i krematorium. Podeszli też do ruin krematorium II.

Pio Garcia-Escudero Marquez przebywa w Polsce od czwartku (8 lutego). Przyjechał na zaproszenie marszałka Senatu RP. W Warszawie spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami klubów parlamentarnych. W piątek odwiedził Kraków.

W przyszłym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Hiszpanią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA