REKLAMA

Sześć godzin w Belwederze. Pałac otwiera się na Europejskie Dni Dziedzictwa

  • Autor: GP
  • 14 września 2016 14:40
Sześć godzin w Belwederze. Pałac otwiera się na Europejskie Dni Dziedzictwa Na Europejskie Dni Dziedzictwa Kancelaria Prezydenta otworzy Belweder dla zwiedzających. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• 17 września przypadają Europejskie Dni Dziedzictwa. W ten dzień Kancelaria Prezydenta zaprasza do zwiedzania Belwederu.
• Budynek jest zabytkiem i był świadkiem kluczowych wydarzeń dla historii Polski: np. początku Powstania Listopadowego, był też miejscem urzędowania marszałka Józefa Piłsudskiego.
• Obecnie jest rezydencją prezydenta RP.

Kancelaria Prezydenta informuje, że w Światowe Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzać Belweder w Warszawie. Drzwi rezydencji prezydenta będą otwarte w godzinach 11.00 do 17.00.

- Gościom zostaną udostępnione historyczne miejsca związane z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi i współczesnymi - piszą na stronach Kancelarii urzędnicy Andrzeja Dudy. - W gabinecie marszałka Józefa Piłsudskiego można będzie zobaczyć wiele autentycznych pamiątek po Marszałku oraz m.in. w salach: marmurowej, malinowej, pompejańskiej i kominkowej pamiątki należące do innych mieszkańców pałacu belwederskiego.

Belweder: historia Polski w pigułce

Pałac Belwederski (bo tak też nazywa się rezydencję) powstał na początku XIX wieku. Jego projektantem jest Jakub Kubicki. W okresie zaborów rezydował w nim namiestnik cara Rosji na Królestwo Polskie, którym był w okresie Powstania Listopadowego wielki książę Konstanty.

Jego powstańcy w noc 21 października 1831 roku próbowali księcia Konstantego w Belwederze pojmać, ale nie udało im się to.

Po odzyskaniu niepodległości urzędował w pałacyku marszałek Józef Piłsudski.

W okresie PRL rezydował w Belwederze np. pierwszy sekretarz PZPR Bolesław Bierut. Od transformacji ustrojowej budynek służy prezydentom RP jako rezydencja i miejsce spotkań dyplomatycznych.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy.

Francuski minister kultury zaproponował wówczas rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA