REKLAMA

Szkoły branżowe, podstawy programowe: Nowe rozwiązania w marcu 2018 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 21 listopada 2017 13:36
Szkoły branżowe, podstawy programowe: Nowe rozwiązania w marcu 2018 r. Szkoły branżowe: - Dotychczas podstawy programowe były absolutnie oderwane od rzeczywistości - powiedziała minister edukacji (Anna Zalewska, fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

Zaproponujemy nowe rozwiązania dla szkolnictwa zawodowego i branżowego. Dotychczas te podstawy programowe były absolutnie oderwane od rzeczywistości - powiedziała minister Anna Zalewska.

• W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała Zalewska.

• Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.

• Zalewska zapowiedziała, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

Zalewska uczestniczyła we wtorek (21 listopada) w Wałbrzychu (Dolnośląskie) w konferencji "Inwestycje, edukacja, innowacje", zorganizowanej dla dyrektorów szkół branżowych i technicznych, doradców zawodowych, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających i biznesowych.

"W marcu zaproponujemy nowe rozwiązania dla szkolnictwa zawodowego i branżowego. Teraz spotykamy się z przedstawicielami poszczególnych branż i piszemy podstawy programowe. Dotychczas te podstawy były absolutnie oderwane od rzeczywistości. Teraz to nie urzędnik pisze podstawy, ale osoby z danej branży zawodowej" - powiedziała minister Zalewska.

Podkreśliła, że resort MEN czerpie z modelowych rozwiązań z innych krajów, takich jak m.in. Niemcy, Szwajcaria i Austria, gdzie szkolnictwo zawodowe - jak oceniła - jest na najwyższym poziomie.

Czytaj też: Szkoły branżowe: Jak będą wyglądać nauka?

Zalewska zapowiedziała, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

"Dotychczas były one absurdalne i za bardzo teoretyczne. Przecież nie chodzi o to, by uczeń znał na pamięć dokładnie budowę maszyny, ale żeby umiał ją odpowiednio obsługiwać. Wszystko będzie w miarę proste i nastawione na to, by wzmacniać kompetencje młodego człowieka" - zapewniła szefowa resortu edukacji.

Jej zdaniem, ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, pozwoli wdrożyć pierwsze nowe rozwiązania już we wrześniu 2018 r.

We wrześniu br. weszła w życie reforma edukacji, której głównym elementem jest zmiana ustroju szkolnego. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA