REKLAMA

Szłapka: Trybunał Konstytucyjny przeszkadza Kaczyńskiego

 • Autor: GP/PAP
 • 18 sierpnia 2016 09:49
Szłapka: Trybunał Konstytucyjny przeszkadza Kaczyńskiego Adam Szłapka, polityk Nowoczesnej Ryszarda Petru. (fot.:youtube.com)

• Adam Szłapka z Nowoczesnej ocenił, że winę za spór wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK) ponosi Jarosław Kaczyński.
• W ocenie polityka instytucja stoi na drodze lidera PiS do zmian w Polsce.
• Zapytany o opublikowane wyroki TK zastrzegł, że lider PiS nie ma prawa wybiórczo publikować wyroków wydanych przez sąd konstytucyjny.

W czwartek (18 sierpnia) Adam Szłapka z Nowoczesnej mówił o tym, jak jago partia postrzega konflikt o Trybunał Konstytucyjny. Na antenie Polskiego Radia polityk obwiniał za zaistniałą sytuację i za trwający impas wokół Trybunału Konstytucyjnego Jarosława Kaczyńskiego.

- Poseł Jarosław Kaczyński pokazuje, że Trybunał Konstytucyjny (TK) mu po prostu przeszkadza - mówił polityk. Po czym podkreślał jak widzi genezę całego konfliktu. Oskarżył PiS o brak woli do rozwiązania sporu.

Zapytany o opublikowanie wyroków Trybunału przez rząd skomentował: - To nie Jarosław Kaczyński decyduje, który wyrok Trybunału ma być publikowany.

Przypomnijmy, że wraz z wejściem w życie nowej, lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, rząd opublikował wyroki TK wydane po 9 marca. Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ubiegłego roku oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK.

Opozycja podnosiła wobec nie publikacji wyroków TK argument, że grozi Polsce dualizm prawny, czyli sytuacja, w której dwie interpretacje prawne prowadzą do sprzeczności w wydawaniu wyroków przez sądy powszechne. W polskim przypadku miały to być normy prawne wydawane przez parlament i normy prawne obowiązujące w wyniku orzeczeń TK.

- Publikacja wyroków eliminuje zarzut, według którego sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego ma bardzo negatywne skutki dla każdego obywatela, bo rodzi dualizm prawny - powiedziała PAP prof. Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego.

Grabowska przypomniała, że niektóre sądy deklarowały, że będą stosowały się do nieopublikowanych orzeczeń Trybunału. - Teraz tego nie będzie, ponieważ wyrok opublikowany nabiera pełnej mocy prawnej. To bardzo dobry znak. Niemal wszystkie wyroki - z wyjątkiem tych dwóch - zostały opublikowane i będą wiązały organy państwa. Będą skutkowały dla obywateli możliwością stosowania prawa - podkreśliła.

Sytuacja wokół TK jednak jest daleka od spokojnej.

W środę (17 sierpnia) Informacyjna Agencja Radiowa ujawniła, że Mariusz Muszyński - jeden z trzech sędziów TK wybranych w grudniu 2015 r. przez Sejm - napisał do Rzeplińskiego list, w którym żąda umożliwienia mu podjęcia obowiązków zawodowych. Dodał, że oczekuje "natychmiastowego" przydzielenia mu spraw i dołączenia do składów orzekających. Muszyński powiedział IAR, że jeśli prezes do jego pisma się nie ustosunkuje, podejmie odpowiednie kroki prawne. Nie zdradził jednak jakie.

Czytaj: Lider SLD w wywiadzie także o Trybunale Konstytucyjnym

- Przygotowałem już odpowiedź na to pismo - powiedział Rzepliński. Nie ujawnił szczegółów.

Zarazem odpowiedział twierdząco na pytanie, czy podtrzymuje słowa, wygłoszone w lipcu w Sejmie podczas prac nad nową ustawą o TK, że przewidywane przez nią dopuszczenie trzech sędziów z grudnia ubiegłego roku do orzekania prowadzi do niekonstytucyjnego zniweczenia wyroku z 3 grudnia ubiegłego roku. TK uznał wtedy, że wybór trzech sędziów z października ubiegłego roku jest konstytucyjnie ważny, a prezydent ma obowiązek ich zaprzysiężenia.

Rzepliński dodał wtedy, że prezes TK nie może dopuścić trzech grudniowych sędziów do orzekania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Tom 2016-08-20 22:58:07
  A ja MYŚLAŁEM że przez A.SZŁAPKĘ!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA