REKLAMA

Szpital, Tombarkiewicz: W Kielcach powstanie centrum urazowe

  • Autor: PAP/AT
  • 03 grudnia 2016 10:10
Szpital, Tombarkiewicz: W Kielcach powstanie centrum urazowe Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach będzie miał centrum urazowe (fot.wszzkielce.pl)

• W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie Centrum Urazowe dla Dorosłych - zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
• Przyznał, że istnieje możliwość uruchomienia podobnej placówki dla dzieci.

Świętokrzyskie to w tej chwili jedyne województwo w kraju, oprócz Zachodniopomorskiego, które jeszcze nie ma Centrum Urazowego dla Dorosłych. "Wyraziliśmy już zgodę na powstanie takiej placówki w Kielcach, czekamy tylko na złożenie przez szpital wniosku aplikacyjnego" - powiedział Tombarkiewicz.

"Bardzo nam zależy, aby takie centra powstawały. Taka placówka powinna być w każdym mieście wojewódzkim" - dodał wiceminister zdrowia.

Zdaniem dyrektora kieleckiego szpitala Andrzeja Domańskiego, pierwszych pacjentów centrum powinno przyjąć w drugiej połowie 2017 roku.

"Ogłosiliśmy już przetarg na dokumentację techniczną. Po jego rozstrzygnięciu podpiszemy z resortem zdrowia umowę na realizację centrum" - powiedział Domański.

Czytaj też: Istnienie ponad stu szpitali zagrożone przez program PiS?

Według dyrektora, kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na budowę i zakup sprzętu specjalistycznego, czyli dwóch tomografów i rezonansów. Koszt inwestycji wyniesie ok. 10 mln zł, z czego 8,5 mln to środki unijne.

Wiceminister nie wykluczył też powstania w Kielcach Centrum Urazowego dla Dzieci.

"Przyjechałem, żeby zobaczyć nowe budynki Centrum Pediatrii, to podstawa do utworzenia takiego centrum. Rozporządzenie jasno mówi, że taką placówkę tworzy się na bazie szpitalnego oddziału ratunkowego. Dotyczy to zarówno centrum urazowego dla dorosłych, jaki i dla dzieci" - podkreślił Tombarkiewicz.

Dodał, że ministerstwo złagodziło sztywne wymogi, dotyczące czasu dotarcia pacjenta do placówki, czy populacji, którą obejmują centra urazowe. "Bardziej zależy nam na efekcie, niż trzymaniu się sztywnych zasad i zapisów" - wyjaśnił Tombarkiewicz.

Według dyrektora Domańskiego, szpital ma odpowiednie warunki do uruchomienia Centrum Urazowego dla Dzieci.

"Musielibyśmy tylko dobudować pomieszczenia przy Centrum Pediatrii, o powierzchni ok. 300 m kw. To koszt rzędu miliona złotych" - stwierdził Domański.

Dodał, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Centrum Urazowe dla Dzieci powinno rozpocząć działalność przed końcem 2018 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA