REKLAMA

Sztaby załamały prawo. Będą kary za nielegalne rozwieszanie plakatów wyborczych

  • Autor: PAP/AT
  • 28 października 2015 19:37
Sztaby załamały prawo. Będą kary za nielegalne rozwieszanie plakatów wyborczych Płock naliczy kary za nielegalne umieszczenie plakatów. W przypadku PO chodzi głównie o plakaty Marcina Kierwińskiego (fot.youtube.com)

Lokalne sztaby wyborcze w okręgu płockim zostaną ukarane za umieszczenie przed wyborami plakatów z pominięciem procedury.

Płock poprzez naliczenie kar rozliczy lokalne sztaby wyborcze za umieszczenie plakatów w ramach kampanii przed wyborami parlamentarnymi z pominięciem procedury, w tym należnych opłat. Sprawa dotyczy kilkuset plakatów PO, kilku Nowoczesnej i jednego PiS.

Plakaty były rozwieszane bez pozwolenia

W większości tych przypadków plakaty wyborcze rozwieszane były tuż przed ciszą wyborczą, czyli w nocy z 23 na 24 października, w tzw. pasach drogowych bez wcześniejszej zgody płockiego Miejskiego Zarządu Dróg. W sprawie będą wszczęte postępowania z naliczeniem kar administracyjnych - poinformował Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Według niego, w przypadku PO chodzi głównie o plakaty Marcina Kierwińskiego, który otwierał listę kandydatów tej partii do Sejmu w okręgu płockim nr 16 i ostatecznie zdobył mandat poselski. Kara administracyjna za umieszczenie kilkuset plakatów wyborczych z pominięciem wymaganej procedury może wynieść ponad 100 tys. zł. W przypadku Nowoczesnej chodzi o plakaty z liderem płockiej listy tego ugrupowania do Sejmu Marcinem Podsędkiem - nie zdobył mandatu, a w przypadku PiS o plakat z posłem Robertem Kołakowskim - uzyskał on ponownie mandat poselski.

"Wysyp materiałów wyborczych w tzw. pasach drogowych nastąpił w nocy z piątku na sobotę. Jeżeli chodzi o PO, dotyczy to prawdopodobnie kilkuset przypadków rozwieszenia materiałów wyborczych Marcina Kierwińskiego. W kilku miejscach pojawiły się też plakaty Nowoczesnej. Natomiast jeżeli chodzi o PiS, wygląda to na incydent, gdyż pojawił się jeden plakat. We wszystkich przypadkach zostanie wszczęte postępowanie administracyjne z naliczeniem kar, nawet w przypadku PiS, gdyż nie ma znaczenia, czy chodzi o jeden plakat, czy o sto" - wyjaśnił Woźniak.

Nawet 100 tys. zł kary

Podkreślił, że płocki Miejski Zarząd Dróg nie zakazuje umieszczania tymczasowej reklamy w tzw. pasach drogowych, ale wymaga to zgody, wskazania odpowiedniego miejsca i naliczenia opłaty. "To musi być załatwione legalnie. Nie wszędzie można wieszać reklamy, także ze względów bezpieczeństwa" - zaznaczył Woźniak.

Przyznał, że w przypadku materiałów PO rozwieszonych w tzw. pasach drogowych w ramach postępowania administracyjnego kwota kary "może przekroczyć 100 tys. zł opłaty". "Za zajęcie tzw. pasa drogowego bez zgody nalicza się dziesięciokrotną stawkę standardowej opłaty" - zaznaczył Woźniak. Dodał, że w oddzielnych postępowaniach wnioski z naliczonymi karami administracyjnymi będą kierowane do lokalnych pełnomocników poszczególnych komitetów wyborczych.

Woźniak wyjaśnił, że wszystkie plakaty, w tym PO, Nowoczesnej i PiS, które z pominięciem wymaganej procedury, pojawiły się na ulicach Płocka, zostały już usunięte, w tym przez Straż Miejską - ich usuwanie trwało od soboty, gdy sprawą zainteresowali się pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg.

"W pierwszej kolejności usuwano materiały, które pojawiły się w miejscach, gdzie wyjątkowo zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego, na przykład z wiaduktu kolejowego. Powstała dokumentacja fotograficzna. Wszystkie materiały, plakaty są obecnie ewidencjonowane" - powiedział Woźniak.

Plakaty można umieszczać tylko w wyznaczonych miejscach

Na początku października w specjalnym komunikacie Urząd Miasta Płocka przypomniał o wyznaczonych miejscach, przeznaczonych do bezpłatnego umieszczania urzędowych obwieszczeń i plakatów komitetów wyborczych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu.

"Zwracamy się z prośbą do komitetów wyborczych o przestrzeganie zasad umieszczania materiałów wyborczych w zgodzie z obowiązującym prawem" - napisano wówczas w komunikacie, podając jednocześnie, wykaz kilkudziesięciu miejsc oraz zasady umieszczania ogłoszeń wyborczych reguluje zarządzenie prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego (PO) z września tego roku.

"Niestosowanie się do zasad umieszczania ogłoszeń wyborczych będzie skutkować sankcjami przewidzianymi w prawie" - podkreślono wówczas w komunikacie płockiego Urzędu Miasta. W ramach procedury administracyjnej lokalnym sztabom wyborczym, wobec których naliczone zostaną kary za nielegalne rozwieszenie materiałów wyborczych, będzie przysługiwało odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

PAP nie udało się uzyskać komentarza w płockim biurze PO w sprawie plakatów rozwieszonych na ulicach miasta z pominięciem procedury. Z kolei Marcin Podsędek z Nowoczesnej oświadczył, że po informacji, którą otrzymał z płockiego Miejskiego Zarządu Dróg, sam usunął materiały wyborcze - według niego chodziło o pięć banerów, które rozwiesili sympatycy ugrupowania. Wioletta Kulpa z PiS oceniła, iż oczywiste jest, że rozwieszanie plakatów z pominięciem procedury jest postępowaniem niewłaściwym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA