REKLAMA

Szydło: Będziemy namawiać inne kraje UE do rozmów w sprawie uchodźców

  • Autor: PAP/GP
  • 23 listopada 2015 15:52
Szydło: Będziemy namawiać inne kraje UE do rozmów w sprawie uchodźców Premier twierdzi, że paryski zamach zmienił optykę patrzenia na kwestię imigrantów (fot. twitter.com)

Premier Beata Szydło zapowiedziała działania dyplomatyczne w sprawie kryzysu imigracyjnego i nie wykluczyła zmiany polskiego stanowiska w tej kwestii.

- Sytuacja po zamachach w Paryżu się zmieniła, nie jesteśmy przygotowani na to, by przyjmować zaproponowane kwoty uchodźców - oceniła premier Beata Szydło. - Dlatego Polska będzie przekonywać partnerów w UE, by "usiąść do stołu" i ponownie się nad nimi zastanowić.

Premier była pytana na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie o to, jakie jest polskie stanowisko ws. przyjmowania uchodźców i czy są plany, by je zrewidować.

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski"

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i imigrantów, to stanowisko polskiego rządu - jest to stanowisko rządu, które teraz reprezentujemy - jest niezmienne. Bo myśmy przez cały czas podkreślali, mówili, powtarzali i będziemy powtarzać "bezpieczeństwo Polaków ponad wszystko" - powiedziała Szydło.

- Sytuacja po Paryżu w mojej ocenie uległa zmianie, również jeśli chodzi o stanowiska innych przywódców państw europejskich i taka refleksja - czy takie rozwiązania, które zostały podjęte, były dobrymi - zaczyna się pojawiać - dodała; wskazując m.in. na niedawne spotkanie szefów ministerstw spraw wewnętrznych UE.

Zabiegi dyplomatyczne

Podkreśliła, że będziemy też uczestniczyć w innych spotkaniach, ale już sygnały, o których państwo wiecie, m.in. z Danii płynące pokazują, że taka refleksja zaczyna się pojawiać. Nawiązała do tego, że w sobotę duński premier Lars Lokke Rasmussen powiedział, że zobowiązanie podjęte we wrześniu przez Danię wobec UE do przyjęcia 1000 uchodźców z innych krajów jest już nieaktualne.

- My będziemy przekonywać, by usiąść do stołu i zastanowić się nad tym, czy rozwiązania, które zostały zaproponowane są dobrymi; w naszej ocenie nie jesteśmy przygotowani na to, żeby te kwoty uchodźców przyjmować - oceniła Szydło.

Podkreśliła jednocześnie, że oczywiście jesteśmy członkiem UE, szanujemy decyzje, które są podejmowane, co nie znaczy, że nie będziemy przekonywali, aby w tej chwili to stanowisko zostało zmienione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA