REKLAMA

Szydło i Timmermans: Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego można rozwiązać tylko w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 24 maja 2016 18:09
Szydło i Timmermans: Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego można rozwiązać tylko w Polsce Timmermans spotkał się z premier Szydło (fot.twitter.com/PremierRP)

Premier Beata Szydło i wiceszef KE Frans Timmermans zgodzili się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany - powiedziała Szydło.

Timmermans, który we wtorek (24 maja) przybył do Warszawy, spotkał się z premier Szydło.

"Rozmawialiśmy oczywiście o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, (one) wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół Trybunału został zażegnany" - powiedziała szefowa rządu na wspólnym z wiceprzewodniczącym KE briefingu po spotkaniu.

Jak dodała, rząd chce, aby Trybunał mógł "funkcjonować bardziej transparentnie, aby mógł odzwierciedlać bardziej transparentnie to, co dzieje się w Polsce i aby rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana". "Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takich zmian" - zadeklarowała Szydło.

"Poinformowałam pana Timmermansa, jakie zmiany będziemy proponowali" - dodała premier.

Powiedziała też, że zgodzili się z wiceszefem KE, że spór wokół TK, "to jest oczywiście kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama, tutaj wewnętrznie". "Ta sprawa, o której rozmawialiśmy, to jest sprawa Polski, ale oczywiście my jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zawsze gotowi na dialog, na informowanie o tym, jakie podejmujemy kroki" - powiedziała szefowa rządu.

Podkreśliła, że rząd od dłuższego czasu prowadzi dobry, konstruktywny dialog z KE. "Ten dialog będzie nadal utrzymany" - dodała.

Premier zaznaczyła, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania państwa.

"Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce" - powiedziała szefowa rządu.

Zapewniła, że jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej i ze strony rządu.

"Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół Trybunału, mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, żeby jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, aby wszystkie strony, które wokół TK są zaangażowane, które w tej chwili w tym sporze uczestniczą, ażeby przyjęły takie rozumowanie i ażeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli" - dodała.

Wiceprzewodniczący KE na briefingu po spotkaniu z szefową polskiego rządu podkreślił, że Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim UE i ma wiodącą rolę do odegrania w Unii.

"Myślę, że doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog, jestem pewien, że ten dialog bardzo niedługo już dobiegnie do końca, ponieważ problem będzie rozwiązany" - powiedział Timmermans.

Dodał, że Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania.

Zaznaczył, że premier wyraziła chęć kontynuacji dialogu z KE. "My ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc. W pełni zgadzam się z panią premier, która powiedziała, że to jest wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce" - powiedział wiceprzewodniczący KE.

Timmermans podziękował Szydło za "wyrażenie silnego zaangażowania na rzecz rozwiązania konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego".

Zaznaczył, że w interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji wokół TK, ponieważ "w pełni funkcjonujące państwa członkowskie" są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie Unii.

Wizyta Timmermansa dotyczyła prowadzonej przez KE wobec Polski procedury ochrony państwa prawa - której elementem byłaby ewentualna opinia KE. Rozpoczęcie w styczniu procedury KE uzasadniała sytuacją wokół TK i nierespektowaniem jego wyroków. (PAP)

tgo/ mok/ woj/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2016-05-24 20:24:26
    Kto to jest ten Timmermans ??? urzędas unijny zarozumiały kacyk który chce narzucić wole swoja . Ostatni był w Polsce i co innego mówił w Polsce a inne świadczenie wydal całkowicie inne , wrogie i przeciw Polsce. Dlaczego w Holandii nie założy TK i tam ustawia swych sędziów leni śmierdzących zarabiających krocie za co ? ano za nic . Gnać tego Timmermansa do unii lub na Holandie niech u siebie robi porządki a znim donosicieli z schetynowcami ,ludowcami ,petru swetru i będzie spokój i porządek w Polsce .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA