REKLAMA

Szydło: Jeśli Wielka Brytania opuści UE inne kraje mogą zrobić to samo

  • Autor: PAP/GP
  • 04 lutego 2016 10:54
Szydło: Jeśli Wielka Brytania opuści UE inne kraje mogą zrobić to samo - Polski rząd jest w tej chwili bardzo krytyczny w stosunku do wielu decyzji, które były w Unii Europejskiej podejmowane - mówiła premier w Londynie. (fot. twitter.com/PremierRP)

• Premier Beata Szydło wyraziła obawę, że w wypadku brexitu inne kraje UE mogą pójść drogą przetartą przez Wielką Brytanię.
• Premier podkreślała, że szukanie kompromisu między UE, a Londynem to proces mający na celu pokazanie Brytyjczykom jak skorzystali na członkostwie ich państwa w Unii.
• Polska premier zwróciła też uwagę, że Unia ma swoje problemy i należy walczyć o ich rozwiązanie.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy Wielka Brytania wychodzi z UE, bo być może byłby to początek procesu, kiedy inne państwa również podejmowałyby podobne decyzje - powiedziała premier Beata Szydło podczas środowego wywiadu z polskojęzycznymi mediami w Wielkiej Brytanii.

- Gdyby doszło do Brexitu, to nie tylko byłaby to zła informacja dla Wielkiej Brytanii, ale dla całej Unii Europejskiej. Dla nas bardzo istotne jest to, aby Wielka Brytania w Unii Europejskiej pozostała - oświadczyła Beata Szydło w wywiadzie.

Przeczytaj co Beata Szydło miała do powiedzenia Polonii na Wyspach.

Dlatego - jak mówiła w Londynie - wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej próbują w tej chwili znaleźć kompromis i pójść w tym kierunku, aby premier David Cameron mógł (...) obywatelom Wielkiej Brytanii przed referendum podać argumenty, które będą przekonywały do pozostania w Unii Europejskiej.

- To jest ważne z wielu powodów dla Unii Europejskiej i ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, kiedy Wielka Brytania z Unii Europejskiej wychodzi, bo to mogłoby oznaczać początek takiego procesu, który prowadziłby do przeformowania Unii Europejskiej i być może, że byłby to początek takiego procesu, kiedy inne państwa również podejmowałyby podobne decyzje - mówiła premier.

Tymczasem - jak przekonywała - siła Europy, bezpieczeństwo Europy zależy od tego, czy będziemy potrafili być razem.

- Co nie znaczy, że w Unii Europejskiej nie ma wielu problemów. Polski rząd jest w tej chwili bardzo krytyczny w stosunku do wielu decyzji, które były w Unii Europejskiej podejmowane. Problemem numer jeden jest problem migrantów, który nie tylko nie został rozwiązany, ale moim zdaniem - przez nierozważne decyzje i nieskuteczne projekty rozwiązania tego problemu - tylko się to pogłębiało - mówiła Szydło.

- Te wyzwania przed nami stoją i trzeba je na pewno rozwiązywać. Ale jeżeli myślimy o bezpieczeństwie Europy, to musimy myśleć o tym, że to bezpieczeństwo jest oparte na Unii Europejskiej - oświadczyła.

Polska premier przyjechała do Londynu w środę (3 lutego) wieczorem, aby w czwartek (4 lutego) wziąć udział w całodniowej konferencji "Wspierając Syrię i region", na której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych (m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk) będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Przeczytaj o polskiej pomocy dla Syrii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • maciej321 2016-05-23 10:22:11
    I tak bedzie to jest jak domino panstwa europejskie nie tylko polska a dosc unijnych represji i narzucania przepisów i regulacji a sam kryzys emigracyjny tylko to pieczetuje.Po drugie poczytajcie inne zagraniczne media partie prawicowe rosna w siłe w całej europie ludzie aja dość lewactwa . Tego w polskich mediach nie przeczytacie oni nas karmia propaganda jaka to europa jest spójna a tak na prawde sie sypieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA