REKLAMA

Szydło: Jest możliwe, że UE przekaże kolejnych 3 mld euro Turcji

  • Autor: PAP/GP
  • 18 marca 2016 19:25
Szydło: Jest możliwe, że UE przekaże kolejnych 3 mld euro Turcji Premier Beata Szydło, gdy przybyła na szczyt UE - Turcja. (fot.:twitter.com/PremierRP)

W porozumieniu jest zapis o możliwości uruchomienia kolejnych 3 mld euro dla Turcji, jeżeli przeznaczone obecnie środki będą dobrze wykorzystane przez Ankarę - powiedziała w piątek premier Beata Szydło, pytana, jaką kwotę dodatkowej pomocy UE obiecała Turcji.

O dodatkową pomoc obiecaną przez Unię szefowa rządu była pytana na konferencji po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, poświęconego dopracowaniu porozumienia z Turcją o współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej.

Szydło podkreśliła, że w porozumieniu jest zapis o możliwości uruchomienia kolejnych 3 miliardów (euro) dla Turcji, jeżeli przeznaczone obecnie środki będą przez ten kraj dobrze wykorzystane.

- Dopiero wtedy istnieje ewentualność, że ta kolejna transza może być uruchomiona - sprecyzowała.

Według premier Turcy podczas negocjacji oczekiwali bardzo dużo.

- Naszym podstawowym założeniem było to, że nie możemy łamać zasad obowiązujących w UE. Turcy muszą spełnić te wymogi, które UE stawia innym, i muszą przestrzegać tych zasad, które obowiązują - tłumaczyła Szydło.

Porozumienie zakłada, że od 20 marca wszyscy migranci, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, będą odsyłani do Turcji. W zamian UE ma zacząć przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów.

Do końca czerwca UE i Turcja mają otworzyć jeden rozdział negocjacji akcesyjnych. Przyspieszona ma też zostać liberalizacja wizowa dla obywateli Turcji, a także przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA