REKLAMA

Szydło na Śląsku: nie ma przyszłości bez czystych technologii

 • Autor: PAP
 • 05 października 2015 13:04
Szydło na Śląsku: nie ma przyszłości bez czystych technologii Nie ma też przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - oświadczyła Szydło. Fot facebook.com

Nie ma przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - podkreśliła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Jej zdaniem państwo musi przeznaczyć odpowiednie środki na badania i wspierać inwestycje.

Posłanka zjadła rano śniadanie ze śląską rodziną w Rudzie Śląskiej oraz odwiedziła Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach - placówkę naukową realizującą badania i projekty z tej dziedziny gospodarki.

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że nie ma przyszłości polskiej gospodarki bez polskiego węgla. Nie ma też przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - oświadczyła Szydło.

"Dobra szansa na rozwój Śląska"

Jak podkreśliła, prowadzone są projekty nad wykorzystaniem czystego, przyjaznego środowisku węgla.

To wszystko przed nami. Żeby to mogło być realizowane, żeby było wsparcie dla takich projektów, żeby rzeczywiście była dobra szansa na rozwój Śląska, Małopolski Zachodniej, tych regionów, które bazują na węglu, żeby ten węgiel wspierał całą polską gospodarkę, żeby Śląsk był bardzo mocno bijącym sercem polskiego przemysłu, państwo musi stworzyć odpowiednie warunki - zaznaczyła wiceprezes PiS.

Posłanka odwiedziła Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Fot. facebook.com

Według niej państwo musi przeznaczyć odpowiednie środki na badania, wdrażanie tych badań, musi wspierać nowoczesne technologie i inwestycje.

Musimy podjąć bardzo poważną debatę na temat przyszłości polskiej gospodarki w oparciu o rozwój polskiego przemysłu, odbudowy polskiego przemysłu, który ma być podstawą polskiej konkurencyjności - powiedziała Szydło.

Spotkanie z górnikami

W poniedziałek po południu wiceprezes PiS ma się spotkać z górnikami w Brzeszczach, gdzie była w przeszłości burmistrzem. Przyszłość kopalni noszącej tę samą nazwę co miasto stoi obecnie pod znakiem zapytania. Na poniedziałek górnicy zaplanowali tam demonstrację.

Kopalnia to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi.

Zakład ma kupić Tauron, ale proces negocjacji jest bardzo trudny, w jego trakcie rada nadzorcza odwołała prezesa i dwóch wiceprezesów. Nowy zarząd Tauronu chce wznowić negocjacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Bogd6789 2015-10-06 11:19:19
  Ręce opadają jak można takie idiotyzmy pleść. Ludzie, trzymajcie mnie !
 • tak pytam 2015-10-06 11:06:31
  zjadła śniadanie ze śląską pochodzącą z małopolski rodziną? a co zjadła ? smakowało?
 • kombajnista 2015-10-05 21:05:38
  Precz ze związkowymi pasibrzuchami. Oni tylko zgarniają do siebie i żerują na górnikach.
 • zezem 2015-10-05 17:53:20
  Jarek wie co to ŚLĄZACY , a szydło wyszło z małej mieściny jaąa są Brzeszcze w małoPOlsce. CO ona ma wspólnego ze Śląskiem?jak i Jarek!!!
 • burak weglowy 2015-10-05 17:24:57
  Czyste technologie dla super drogiego wegla. Nawet gdy jakims cudem uda sie polskim uczonym to co nie udaje sie chinskim, niemieckim , amerykanskim, i tak dalej, wykonac "turbinke Kowalskiego" dla wegla kamiennego , to czy "energetyka" bedzie uzywala polskiego wegla dostarczanego po cenie 3 krotnie drozszym niz zagranicznego? Cos pani kandydatka na premiera kuma z ekonomii i HZ, i wie ze w Uni mamy wolny przeplyw towaro, czy moze zacznie stawiac cla i bariery na import wegla? To bylby ewenement na skale swiatowa. Tak wiec zamiast gadac glupoty o "czystych technologiach" wpierw niech poplecznica Jarka wyjawi jaki ma pomysl na to aby polski gornik fedrowal wiecej niz jego kolega to robil w 1938 roku w polskich kopalniach na Slasku. No pani kandydatko jaki ma pani plan. w kilku punktach.
 • kibic 2015-10-05 16:27:01
  A może tak konkretnie odpowiedz pani na pytanie, dlaczego odrzucacie podpisanie ustawy antysmogowej? Dlaczego nie było pani na głosowaniu kiedy w Sejmie o tym debatowano?
 • Stefan z Wierzchu 2015-10-05 15:24:52
  Przyjrzyjcie sie ryle dobrze. Tak wyglada baba pod rzadami ktorej upadnie polskie gornictwo!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA