REKLAMA

Szydło: Nie wiem, czy Tusk chciałby podjąć się reformy UE, jest zachowawczy

  • Autor: PAP/MN
  • 12 października 2016 20:34
Szydło: Nie wiem, czy Tusk chciałby podjąć się reformy UE, jest zachowawczy Beata Szydło. (fot. PTWP)

• UE jest targana kryzysami, potrzebny jest mocny przywódca, który potrafi doprowadzić do jej zreformowania - mówi Beata Szydło.
• Nie sądzę, by Donald Tusk chciał się tego wyzwania podjąć - dodała premier pytana o możliwość poparcia kandydatury Tuska na drugą kadencję jako szefa Rady Europejskiej.
• W ocenie szefowej rządu targanie UE nieustannymi kolejnymi kryzysami wynika między innymi ze słabego przywództwa w UE.

"Potrzebny jest tutaj bardzo mocny przywódca, który potrafi doprowadzić do zreformowania Unii Europejskiej. Nie sądzę, żeby Donald Tusk, był osobą, która chciałaby się tego wyzwania podjąć" - powiedziała premier w środowym wywiadzie dla TV Trwam.

"Obserwując jego dotychczasowe działania, czy też kiedy rozmawiałam z nim o konieczności tych zmian (...) Donald Tusk zachowuje bardzo tutaj stale taką powściągliwą pozycję i jest zachowawczy. On jest usatysfakcjonowany z tego stanu, który jest obecnie" - podkreśliła szefowa rządu. "Dla Polski ten stan jest nie do zaakceptowania" - dodała.

Jak mówiła premier, decyzja o poparciu Tuska na drugą kadencję jako szefa Rady Europejskiej - "jest przed nami". Zaznaczyła, że on sam nie zwrócił się jeszcze o takie poparcie. "Więc nie wiem, czy takiego poparcia będzie oczekiwał" - dodała.

W ocenie szefowej rządu targanie UE nieustannymi kolejnymi kryzysami wynika między innymi ze słabego przywództwa w UE - "zarówno, jeśli chodzi o Parlament Europejski, Komisję Europejską i samego przewodniczącego Rady". "Widać, że to przywództwo się nie sprawdza i nie potrafią sobie poradzić z najtrudniejszymi wyzwaniami, które stoją teraz przed nami" - stwierdziła premier Szydło.

Czytaj też: Prokuratura bada decyzje Tuska dot. Smoleńska

 

Premier mówiła w TV Trwam, że jeśli Polska będzie zastanawiać się, jaką kandydaturę miałaby uznać za najlepszą do prowadzenia tych spraw w kolejnych latach, na pewno weźmie pod uwagę przygotowanie takiej osoby i to, czy jest w stanie poradzić sobie z trudnym okresem, który jest przed nami - po Brexicie.

Beata Szydło przypomniała, że takiego procesu jeszcze nie było w historii UE i dlatego przywództwo będzie bardzo istotne. "Trzeba będzie sobie umieć poradzić z tym procesem, nie doprowadzić do tego, żeby Unia się rozpadła, bo w interesie Polski jest, by Unia była silna, zreformowana" - powiedziała szefowa rządu.

To, czy do takich reform dojdzie będzie jednym z pytań do przyszłego przewodniczącego Rady Europejskiej - czy on zgodzi się na wprowadzenie zmian, wprowadzi ten temat i widzi ich potrzebę, by uzdrowić UE - zaznaczyła premier Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA