REKLAMA

Szydło: niech PO wyjaśni, czy chce podatku katastralnego

 • Autor: PAP
 • 21 października 2015 13:46
Szydło: niech PO wyjaśni, czy chce podatku katastralnego Oczekuje od premier uczciwej odpowiedzi, na czym dokładnie polega promowany przez nią program podatkowy PO – powiedziała Szydło. Fot. facebook.com

Premier Ewa Kopacz powinna uczciwie odpowiedzieć na pytanie, na czym dokładnie polega program podatkowy PO, powinna wyjaśnić, czy Platforma chce wprowadzenia podatku katastralnego - oświadczyła w Pile kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Dziś - mówiła Szydło na spotkaniu w Pile - dla Polski numerem jeden powinny być sprawy gospodarcze. W tym kontekście Szydło pytała o wiarygodność deklaracji premier Kopacz, która - dodała wiceprezes PiS - "jeździ w tej chwili po Polsce i zamiast zajmować się sprawami Polaków, koncentruje się tylko i wyłącznie na Prawie i Sprawiedliwości".

"Wyjaśnienia są mało konkretne"

Bardzo się cieszę, że tyle wysiłku wkłada w promowanie PiS, ale wolałabym, by Kopacz, póki jest jeszcze urzędującym premierem, zajęła się sprawami Polaków i powiedziała prawdę o planach, które przygotowuje dla wszystkich po ewentualnie przez nią wygranych kolejnych wyborach - powiedziała Szydło.

Jak dodała, oczekuje od premier uczciwej odpowiedzi, na czym dokładnie polega promowany przez nią program podatkowy PO. Zdaniem Szydło, obecne wyjaśnienia są mało konkretne.

Niech powie o jego szczegółach. Mówi enigmatycznie: "będziecie płacić 10 proc. podatek" potem minister finansów tłumaczy, że to nie będzie 10 proc., ale od 10 do 39 proc. - szczegółów nie znamy, może w 2017, może 2020 - mówiła Szydło.

Tymczasem - jak dodała - dziś szef Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansów prof. Bogumił Brzeziński powiedział, że w Polsce trzeba wprowadzić podatek katastralny, czyli podatek od wartości nieruchomości. Co oznacza tyle, że wszyscy będziemy płacić dużo wyższe podatki - dodała.

Szydło stwierdziła, że jeszcze w czerwcu przedstawiciele rządu zapewniali, że na pewno nie będzie takiego podatku.

"Opodatkowanie nieruchomości"

Poseł Andrzej Adamczyk, który startuje z naszej listy w Małopolsce, a który jest wiceszefem komisji infrastruktury, pytał bardzo dokładnie o to i wyliczył, że jeżeli dzisiaj ktoś płaci podatek za mieszkanie 100-200 zł to po wprowadzeniu podatku katastralnego będzie płacił ok. 3 tys. - dodała.

Prof. Brzeziński powiedział, że w Polsce "bardzo sensownym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie nieruchomości w oparciu o ich wartość katastralną".

W państwach, w których taki podatek obowiązuje, nikt nie ma zamiaru się z niego wycofywać. U nas jednak sama wzmianka o podatku katastralnym wywołuje reakcje alergiczne i politycy boją się nawet wprowadzić ten temat do debaty publicznej - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ququ 2015-10-21 23:51:10
  Do Elek Torat: rozumiem, że nieustanne straszenie PiSem jakie wciąż proponuje wszędzie PO też jest ciosem poniżej pasa czy może to akurat jest w porządku?
 • rufin 2015-10-21 15:10:37
  Do voyager: co ty k..wa pier...lisz..?
 • Elek Torat 2015-10-21 14:55:37
  Pani Beato, czyżby pani nie wierzyła w swoje zwycięstwo? Bo przecież będąca w opozycji PO podatku katastralnego nie wprowadzi. A może to chodzi tylko o przestraszenie Platformą i zniechęcenie do głosowania na nią? Jeśli tak, to cios poniżej pasa, tak jak ze sprzedażą lasów których nikt sprzedawać nie zamierza.
 • voyager 2015-10-21 14:40:09
  Dla samochodu oprócz pojemności uwzględniamy rocznik!!! A nieruchomości mają większą wartość. Podatek katastralny jest super bo 1/realna wartość rynkowa -ubezpieczeniowa-podatkowa, zatem sprawa czysta bez "machlojek" - "jednolita wycena" 2/ realne obciążenie posiadania - nie tylko od 50-letnich metrów kwadratowych drewnianej chaty czy mieszkania sprzed 40 lat do remontu!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA