REKLAMA

Szydło: Polska chce zwiększyć współpracę z organizacjami realizującymi programy humanitarne

  • Autor: PAP/AT
  • 23 maja 2016 13:16
Szydło: Polska chce zwiększyć współpracę z organizacjami realizującymi programy humanitarne - Jesteśmy tutaj, bo nie godzimy się na pozostawienie wielu milionów ludzi na świecie bez pomocy oraz szansy na rozwój - powiedziała Szydło (fot.twitter.com/PremierRP)

• Trzeba skupić się na bezpośrednim wspieraniu państw dotkniętych kryzysami humanitarnymi.
• Polska podwoiła w tym roku pomoc humanitarną, a w następnych latach będzie ją zwiększać.


Nie godzimy się na pozostawienie milionów ludzi na świecie bez pomocy – oświadczyła w poniedziałek (23 maja) na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ premier Beata Szydło. Trzeba skupić się na bezpośrednim wspieraniu państw dotkniętych kryzysami humanitarnymi – dodała.

"Jesteśmy tutaj, bo nie godzimy się na pozostawienie wielu milionów ludzi na świecie bez pomocy oraz szansy na rozwój. Nasza obecność jest dowodem, że mimo ogromnego wysiłku państw, rządów, społeczności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych tak wiele osób nadal nie ma szans na godne życie" - powiedziała Szydło w swoim wystąpieniu.

"Nasze działanie powinny skupić się na bezpośrednim wspieraniu państw dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Powinno to nastąpić poprzez wspieranie własnego potencjału społecznego i gospodarczego. Dlatego Polska, wychodząc naprzeciw takiemu rozumieniu pomocy humanitarnej, podwoiła w tym roku pomoc humanitarną, a w następnych latach będziemy ją cały czas zwiększać" - dodała.

Wcześniej na temat szczytu rozmawiał z dziennikarzami wiceszef MSZ Konrad Szymański.

"Szczyt humanitarny nie ma charakteru konferencji donatorów, w związku z czym nie mamy do czynienia z wiążącymi deklaracjami, jeżeli chodzi o stopień, charakter zaangażowania humanitarnego. Polska przywiązuje bardzo dużą wagę, żeby być widocznym i odpowiedzialnym za rozwój naszej działalności humanitarnej na świecie" - powiedział.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz o opinii Komisji i Trybunale: "Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu"

"Chcemy pomagać, być bardziej zaangażowani, chcemy budować zdolność państwa polskiego, aby pomagać ludziom w potrzebie. To posłanie dzisiaj wybrzmiało z polskiej strony bardzo wyraźnie. Za tym idą fakty. Polska w coraz większym stopniu w swoim budżecie krajowym będzie rezerwowała środki na pomoc humanitarną" - zaznaczył.

Dodał, ze rząd zamierza zwiększyć współpracę z polskimi organizacjami pozarządowymi, realizującymi programy humanitarne. "Chcemy, żeby to się rozwijało, bo to buduje wiarygodność Polski, jako kraju europejskiego, który zmaga się z wieloma problemami, ale ma też poczucie obowiązku" - dodał.

Premier Szydło przy okazji stambulskiego szczytu spotkała się z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA