REKLAMA

Szydło spotka się w Krynicy z szefami rządów V4 i premierem Ukrainy

 • Autor: PAP/JS
 • 05 września 2016 14:32
Szydło spotka się w Krynicy z szefami rządów V4 i premierem Ukrainy Szefowa polskiego rządu Beata Szydło w środę (7 września) spotka się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać we wtorek na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy o stanowisku przed nieformalnym szczytem UE w Bratysławie.
• Szefowa polskiego rządu Beata Szydło w środę (7 września) spotka się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Jak poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański, z Hrojsmanem we wtorek (6 września) będą rozmawiać przywódcy Wyszehradu, premier Szydło odbędzie z nim spotkanie dwustronne w środę rano.

Według wiceministra celem rozmów z szefem ukraińskiego rządu jest "wsparcie polityczne dla integralności Ukrainy, ale także wsparcie dla procesu znoszenia wiz, procesu reform na Ukrainie oraz wytyczenie współpracy w zakresie transportu (Via Carpatia) oraz energii".

Wtorkowe rozmowy premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wpiszą się w przygotowania do nieformalnego szczytu szefów państw i rządów 27 państw członkowskich UE 16 września w Bratysławie. Spotkanie - bez udziału Wielkiej Brytanii - będzie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej w obliczu Brexitu. Ma być to początek dyskusji w ramach Wspólnoty o możliwych zmianach.

Po rozmowach w Krynicy można się spodziewać, że Grupa Wyszehradzka podtrzyma swoje dotychczasowe deklaracje dotyczące przyszłości Wspólnoty.

- Dotychczas przyjęte deklaracje pokazują wyraźnie, czego chce V4 wobec UE po Brexicie. Nie ma powodu tego powtarzać, szczególnie, że sama Bratysława nie musi przyjmować oświadczenia - powiedział Szymański.

- Chcemy reformy agendy politycznej UE i zasad funkcjonowania instytucji. Będziemy podnosili, by UE skupiła się na tym co łączy, np. na zewnętrznym wymiarze polityki migracyjnej. Ważne będzie dla nas rozwijanie agendy związanej z bezpieczeństwem oraz wspólnym rynkiem. Tylko w ten sposób UE zyska szansę, by udowodnić, że jest państwom i obywatelom naprawdę potrzebna - mówił wiceszef MSZ.

Czytaj też: Berczyński: W przyszłym tygodniu podkomisja smoleńska spotka się z rodzinami i prasą

Pytany o to, czy V4 zajmie wspólne stanowisko dotyczące potrzeby zmiany unijnych traktatów, Szymański odpowiedział, że Grupa Wyszehradzka jest "obozem zmian i reform w UE". - To zaprowadzi nas zapewne do potrzeby zmian traktatów. Wtedy wyjdziemy z propozycjami - podkreślił. - To jednak dłuższy proces. Na dziś UE musi dokonywać szybkiego dostosowania do doświadczeń Brexitu - zaznaczył wiceszef MSZ.

Brexit we wtorek będzie tematem debaty z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbana - poinformowała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

Premier Szydło ma ponadto wziąć udział w Forum Polonijnym, które w Krynicy odbędzie się po raz pierwszy. Wśród tematów rozmów mają się znaleźć m.in. polityka państwa wobec Polonii, problemy emigracji zarobkowej, poprawa wizerunku Polski, ale także nowe technologie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał, że Forum może dotrzeć do Polaków, którzy odnieśli sukces. - Będziemy na nim mówić o roli Polonii w świecie, o tym, co jej zawdzięczamy, jak ją wspierać jako państwo - zapowiedział marszałek Senatu.

Jak poinformował, wśród tematów poruszanych na Forum będzie m.in. podział zadań dotyczących Polonii pomiędzy MSZ, Kancelarię Prezydenta i Senat, który - jak przypomniał Karczewski - od 2016 r. dysponuje środkami na pieczę nad Polonią.

Forum Polonijne rozpocznie się we wtorek, potrwa do czwartku. Mają wziąć w nim udział, obok premier, szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz zagraniczni naukowcy polskiego pochodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA