REKLAMA

Szydło: to będzie jedna z pierwszych ustaw mojego rządu

 • Autor: PAP
 • 29 września 2015 12:59
Szydło: to będzie jedna z pierwszych ustaw mojego rządu Przychylamy się do zdania rodziców, ekspertów i pedagogów - powiedziała Beata Szydło. Fot. facebook.com

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło poinformowała, że jeśli jej ugrupowanie obejmie rządy w Polsce, to jedna z pierwszych przyjętych ustaw będzie dotyczyć przywrócenia obowiązku szkolnego dla dzieci w wieku 7 lat. Młodsze będą mogły iść do szkoły za zgodą rodziców.

Szydło w jednym z krakowskich klubów malucha spotkała się z rodzicami i nauczycielami.

Wszystkie fakty i doświadczenia, które płyną z posyłania dzieci 6-letnich do szkoły pokazują, że to była bardzo zła decyzja. Dlatego my przychylamy się do zdania rodziców, ekspertów i pedagogów i proponujemy wprowadzenie zmiany ustawowej. To jest jedna z tych ustaw, którą będziemy chcieli przeprowadzić i przyjąć w ciągu 100 pierwszych dni rządów Prawa i Sprawiedliwości - zadeklarowała Szydło.

Efekt wielu rozmów i konsultacji

Według niej w przygotowanym już projekcie ustawy obowiązek szkolny przewidziany jest dla dzieci w wieku 7 lat, a rodzice będą mieli prawo posłać do szkoły dzieci młodsze, jeśli uznają, że są do tego przygotowane.

Kandydatka PiS na premiera podkreśliła, że przygotowane zmiany są efektem wielu rozmów i konsultacji, a także obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie, którą koalicja PO-PSL " wyrzuciła do kosza".

Te argumenty, które dzisiaj usłyszałam pojawiały się i wcześniej w naszych rozmowach. W tej chwili rządząca koalicja PO-PSL podejmuje decyzję dotyczące rożnych obszarów naszego życia, a w tym przypadku dzieci 6-letnich, autorytatywnie, bez pytania o zdanie rodziców, pedagogów i ekspertów - zaznaczyła Szydło.

Oceniła też, że najlepszym sposobem na zdrowe i właściwe odżywianie uczniów są stołówki szkolne, dlatego PiS będzie dążyć do ich przywrócenia w szkołach.

Stołówki szkolne były gwarancją, że dzieci były nie tylko dobrze i zdrowo żywione. Te posiłku były ciepłe, przygotowane na potrzeby dziecka - dziś tego nie ma, trzeba do tego wrócić – oświadczyła.

"Bardzo dobre, doskonałe wystąpienie"

Kandydatka PiS na premiera pytana przez dziennikarzy o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych oceniła, że jej najważniejszym elementem było wystąpienie polskiej głowy państwa w ONZ.

Pan prezydent miał wczoraj bardzo dobre, doskonałe wystąpienie, które pokazało najważniejsze sprawy, z którymi pojechał prezydent na forum ONZ. Zwrócił uwagę na sprawy, które we współczesnym świecie, a szczególnie w naszej części Europy budzą nasze obawy - zaznaczyła.

Jak podkreśliła prezydent Duda zwrócił uwagę, że powinniśmy wybrać drogę "siły prawa a nie prawo siły".

To jest to przesłanie, z którym wszyscy powinniśmy się dzisiaj mierzyć – podkreśliła.

Według Szydło wizyta prezydenta Dudy w USA będzie "owocować dobrymi efektami". Jak zapowiedziała Stany Zjednoczone i relacje z tym państwem będą ważne dla PiS.

Cieszę się, że prezydenta Andrzej Duda siedział przy stoliku, przy którym siedział też prezydenta Stanów Zjednoczonych i był w gronie polityków, którzy byli uznani, za najważniejszych na tym spotkaniu - dodała.

Krytyka budżetu

Szydło odnosząc się do projektu budżetu państwa na 2016 rok, którym we wtorek zajmuje się rząd oceniła, że jest to "projekt wyborczy".

Tam jest pogłębiony deficyt, ale nie widzę tam takich działań i propozycji kierunków rozwoju, które wpływałyby na polepszenie życia przeciętnych obywateli - mówiła.

Trzeba dzisiaj w Polsce rozmawiać w Polsce i nie bać się takiej rozmowy, że rozwój Polski i wzrost PKB niestety nie przekłada się w większej mierze na życie przeciętnych Polaków. Dzisiaj trzeba rozmawiać o pracy, jakości pracy, wzroście wynagrodzeń, inwestycjach - oceniła.

Wiceprezes PiS komentując zapowiedzi górniczych związków zawodowych o odwieszeniu czynnej akcji protestacyjnej w górnictwie i gotowości strajkowej od 1 października powiedziała, że jest to reakcja na "niedotrzymanie przez rząd zobowiązań".

Górnicy zostali oszukani, rząd nie dotrzymał porozumień, które zostały podpisane na początku tego roku. Nie zrobiono niczego, rząd nie podjął też działań związanych z przygotowaniem strategii rozwoju górnictwa czy energetyki. Jest kompletny chaos w górnictwie - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • dziadek sześciolatka 2015-09-29 18:06:57
  Jeżeli sześcioletnie dzieci "prawdziwych patriotów" nie dają sobie rady w pierwszej klasie, to powinny rozpoczynać szkolną edukację w wieku dziewięciu lat!
 • Robi 2015-09-29 15:33:02
  ale Pani Szydło spotyka się tylko z ograniczona loczbą rodziców i tzw. ekspertów. większość dostępnych badan mówi o tym ze wcześniejsze posyłanie dziecka do szkoły jest wskazane. Jestem za tym aby 6-cio latkowie chodzili do szkoły. To teraz Pani Szydło chce dac wybór - i wiadomo jak się skończy. Dzieci z rodzin biedniejszych, rolniczych, mniej swiadomych będą opźnione w rozwoju, i tyle.
 • kulka75 2015-09-29 14:20:35
  Ciekawe, jak Pani Szydło wyjaśni, ilu trzeba będzie zwolnić nauczycieli dzięki takiemu pomysłowi.
 • krzak 2015-09-29 14:10:32
  Cała wstecz! Małe dzieci mają iść do kościoła i słuchać tych żydowskich bredni sprzed 2.000 lat, a nie uczyć się, uczyć i uczyć, mimo iż na naukę nigdy nie jest za wcześnie, ale może być za późno, np. dla Szydła i jej prezesa, którzy już widzą się przy władzy, ale wylądują w krzakach.
 • Ryszard 2015-09-29 14:07:58
  kobieta puchu marny!!!! jeśli "starsi i mądrzejsi" pozwolą ci byc premierem w tym kraju to fundamentalną ustawą ma być przywrócenie konstytucjonalnego prawa do emisji pieniądza NBP a odebranie tego prawa banksterom okradającym Polskę.Jeśli tego Pani nie zrobi to będziesz kobieto tylko marionetkąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA