REKLAMA

Szydło: Trybunał Konstytucyjny został wykorzystany przez opozycję jako bastion ochrony własnych interesów

  • Autor: PAP/AT
  • 16 listopada 2016 09:18
Szydło: Trybunał Konstytucyjny został wykorzystany przez opozycję jako bastion ochrony własnych interesów Rząd uzna wybór kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego? (fot. Lukas Plewnia/wikipedia/CC BY-SA 2.0)

• Prezes Andrzej Rzepliński stał się politykiem, a powinien być prezesem Trybunału Konstytucyjnego - uważa premier Beata Szydło.
• Potrzeba uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, żeby mógł on normalnie funkcjonować - mówiła premier.
• Jak dodała, sytuacja w TK uporządkuje się, jeśli Trybunał będzie miał prezesa, który zajmie się tym, co "zgodnie z konstytucją, z ustawą powinien czynić".

Premier była pytana w środę w TVN 24, czy rząd uzna wybór kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który Trybunał przedstawi pod koniec listopada.

"Mam takie głębokie przekonanie, że jest potrzeba uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym ze względu na to, żeby on mógł wreszcie zacząć normalnie funkcjonować" - powiedziała Szydło.

Według premier Trybunał Konstytucyjny został wciągnięty w politykę przez opozycję i wykorzystany jako "ostatni bastion ochrony własnych interesów przez niektóre grupy polityczne". Jak podkreśliła, prezes TK Andrzej Rzepliński także "dał się w tę politykę wciągnąć i wciągnął w politykę Trybunał Konstytucyjny".

Czytaj też: Poseł Nowoczesnej nazywa szantażem działania sędziów TK

Pytana, czy ten "bastion" upadnie kiedy Andrzej Rzepliński przestanie być prezesem TK, Szydło odpowiedziała, że "prezes Rzepliński stał się politykiem, a powinien być prezesem Trybunału Konstytucyjnego".

"Sądzę, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny będzie miał wreszcie szefa, który zajmie się tym, co zgodnie z konstytucją, z ustawą, powinien czynić, to naprawdę sytuacja w TK się uporządkuje" - podkreśliła szefowa rządu.

Biuro TK poinformowało we wtorek, że między 28 a 30 listopada prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwoła zgromadzenie ogólne sędziów TK w celu wypełnienia konstytucyjnego obowiązku przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej kandydatów Zgromadzenia na stanowisko Prezesa Trybunału. 9-letnia kadencja Andrzeja Rzeplińskiego w TK kończy się 19 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Krzysztof 2016-11-17 00:58:26
    Nie istnieje żaden polityczny spór wokół TK, to jest spór między siłą i prawem. Między PISem, który łamie Konstytucję, a Trybunałem, który tej Konstytucji broni. Celem PIS jest utrzymanie władzy nawet wbrew woli narodu. Dlatego niszczą Trybunał, by móc wprowadzić ustawy zamieniające prawa wyborcze i inne instytycje demokracji w dekorację tylko, podobnie, jak było w PRL.
  • Roman Lorenz - historyk 2016-11-16 21:31:46
    TK kontynuuje uparcie politykę wrogą polskiej racji stanu, począwszy od akceptowania wybrania a`vista kandydatów na sędziów TK przez sejm w maju 2015 r. poprzedniej kadencji, wbrew konstytucji. Zwołuje posiedzenia TK w dowolnym składzie. Prezes TK odpowiada za takie działania i jego kadencyjna zmiana (mimo usiłowań machinacji ) kończy sprawę. Roman Lorenz.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA