REKLAMA

Szydło: Wszystkie zalecenia ze szczytu NATO będą wypełnione

  • Autor: PAP/MN
  • 27 października 2016 13:32
Szydło: Wszystkie zalecenia ze szczytu NATO będą wypełnione Szydło: Z satysfakcją odnotowuję wypełnianie postanowień szczytu NATO. (fot. facebook)

• Mogę z satysfakcją odnotować, że zalecenia i zobowiązania przyjęte na szczycie NATO w Warszawie zostają wypełnione i Polska będzie bardziej bezpieczna - zapewnia premier Szydło.
• Jak dodaje, taka polityka będzie nadal konsekwentnie prowadzona przez rząd.

W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony Sojuszu, poświęcone realizacji decyzji ze szczytu NATO w Warszawie, m.in. obecności wojsk USA i NATO w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Jak poinformowano, wielonarodowy batalion NATO, który trafi do Polski w kwietniu, będą tworzyli żołnierze z USA, a także Wielkiej Brytanii i Rumunii. Już w styczniu rozpocznie się w Polsce rozmieszczanie ciężkiej brygady USA.

Premier zapowiedziała, że po powrocie z Brukseli ministra obrony Antoniego Macierewicza będzie z nim rozmawiać na temat tych ustaleń. "Wtedy zapewne przekażemy szczegóły" - dodała.

"Dziś mogę tylko z satysfakcją odnotować, że wreszcie te zalecenia i to wszystko, do czego zobowiązali się przedstawiciele państw NATO na szczycie w Warszawie, zostaje wypełnione. Dzięki temu Polska będzie mogła być bardziej bezpieczna, ale również i Unia Europejska, państwa naszego regionu. O to przecież nam chodzi i te postanowienia, które zostały przyjęte na szczycie NATO, takie bezpieczeństwo, gwarancje bezpieczeństwa dla nas oczywiście zwiększają" - podkreśliła szefowa rządu.

Czytaj też: Kaczyński o roku rządów: Jest pewien kłopot z inwestycjami

Spotkanie w Brukseli to pierwsze spotkanie ministrów NATO po warszawskim szczycie. W Warszawie sojusznicy zdecydowali m.in. o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, liczących po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

USA zapowiedziały ponadto wysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej dodatkowej brygady, której dowództwo i żołnierze przez większość czasu mają znajdować się w Polsce. Rozmieszczanie batalionów i brygady ma rozpocząć się na początku 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA