REKLAMA

Szydło: zadbaliśmy o interesy Polaków

  • Autor: PAP/AS
  • 20 lutego 2016 08:34
Szydło: zadbaliśmy o interesy Polaków Kolacja Rady Europejskiej po 12 godzinach negocjacji i spotkań bilateralnych (fot. Twitter)

Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w UE - napisała premier Beata Szydło na Twitterze o porozumieniu ws. dalszej obecności Wlk. Brytanii w Unii. Zdaniem szefowej polskiego rządu to porozumienie to dobra wiadomość dla Europy.

szydlo2.jpg

 

Po trwających kilkanaście godzin negocjacjach szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek 19 lutego późnym wieczorem, że obradujący w Brukseli unijni przywódcy jednomyślnie poparli propozycję kompromisu.

Według źródeł tekst kompromisu przewiduje, że państwa UE będą mogły dopasować wysokość zasiłków wypłacanych imigrantom na dzieci mieszkające w innych krajach. W przypadku imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii (albo innym państwie UE, które skorzysta z tej możliwości) będzie obowiązywać okres przejściowy. Dla tej grupy zasiłki będą mogły być ograniczane dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Zgodnie z kompromisem tzw. hamulec bezpieczeństwa zakładający ograniczenia w dostępie do nieskładkowych świadczeń pracowniczych w Wielkiej Brytanii dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw Unii będzie mógł być utrzymywany przez siedem lat; nie dotknie on osób, które już są i pracują na Wyspach.

Z Brukseli Magdalena Cedro

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA