REKLAMA

Szymański i opozycja pokłócili się na komisji ds. UE

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 12:59
Szymański i opozycja pokłócili się na komisji ds. UE Konrad Szymański uzasadniał na komisji ds. UE dlaczego rząd nie jest stroną w konflikcie o TK. Nie spodobało się to opozycji. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Politycy PO, a dokładniej Ewa Kopacz i Rafał Trzaskowski wyrazili swoje krytyczne zdanie na komisji ds. UE.
• Posłów opozycji bulwersuje wycofywanie się od odpowiedzialności rządu w kwestii konfliktu konstytucyjnego w Polsce.
• Rząd reprezentował na komisji Konrad Szymański.

W czwartek (23 czerwca) doszło do scysji na obradach komisji ds. Unii Europejskiej. W ramach XXI posiedzenia posłowie debatowali o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rada Ministrów nie odgrywa w tej sprawie żadnej aktywnej roli - mówił Szymański. Posłów opozycji zdenerwowało to stanowisko. - Problem z jakim mamy do czynienia, czyli kryzys wokół Trybunału rozpoczął się w Sejmie - precyzował dalej Szymański. - W Sejmie poprzedniej kadencji. Trudno oczekiwać od rządu, by wszystkie problemy które narosły wokół TK, od czerwca 2015, były rozwiązywane jednostronnie przez Radę Ministrów.

Gdy tylko skończył sala rozbrzmiała debatą. Mówił Rafał Trzaskowski, z PO:

- Rząd nie może umywać rąk. Najważniejsze jest, by wrócić do stanu prawnego przed złamaniem Konstytucji i tutaj prerogatywy leżą po stronie rządu. Jeśli minister Waszczykowski mówi, że to nie jest jego kompetencją, to co się dzieje między Komisją Europejską a rządem; mówi, że nie czyta opinii KE, to ja się nie zgadzam. Wiem, jak funkcjonuje MSZ. Mam nadzieję, że pan minister Szymański nie zgadza się z Witoldem Waszczykowskim.

Trzaskowski powtórzył następnie, że opinia Komisji Europejskiej powinna być opublikowana. - Dziwną rzeczą jest, że o treści tej opinii musimy dowiadywać się z przecieków prasowych - kończył.

Dalej głos zabrała była premier Ewa Kopacz:

- Początkowo myślałam, że proeuropejski minister, świetnie przygotowany do pełnienia swej funkcji, bardzo poważnie potraktuje dziś ten problem - mówiła o Szymańskim poseł PO, nie szczędząc mu dobrej opinii. - Ja dziękuję, że pan minister przyznał łaskawie prawo Komisji Europejskiej, by zajmować się sprawami Polski. Państwo jesteście mistrzami w przerzucaniu winy na innych.

Kopacz argumentowała, że rząd kompromituje Polskę w Europie i na świecie. - Chciałabym zapytać ministra Szymańskiego, czy polski rząd zabiegał o to, by opinia Komisji miała klauzulę tajności? (…) Pamiętajcie, że pycha kroczy przed upadkiem. A więc mniej arogancji, więcej pokory i chęci do rozwiązywania problemów, które dotykają wszystkich Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA