REKLAMA

Szymański: UE robi "małe kroki" w sprawie imigrantów i Rosji

  • Autor: GP/PAP
  • 24 października 2016 13:15
Szymański: UE robi "małe kroki" w sprawie imigrantów i Rosji Konrad Szymański zajmuje się polityką rządu wobec UE z ramienia MSZ. (fot.:youtube.com)

• Konrad Szymański, minister ds. europejskich zapewnił, że w czasie szczytu UE udało się wypracować powolne zmiany w podejściu przywódców do sprawy migracji i sankcji wobec Rosji. Takiego samego zdania jest premier Beata Szydło.
• Szymański zaznaczył jednocześnie, że nadal nie ma jednomyślności wśród liderów 27 państw członkowskich UE.
• Jednym z tematów, który pojawił się na szczycie Unii były działania Rosji w Syrii.

Konrad Szymański, minister ds. europejskich relacjonował na łamach "Rzeczpospolitej", co udało się ustalić w czasie prac szczytu UE, które miało miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia.

Szymański stwierdził, że w dwóch kluczowych sprawach udało się wykonać "małe kroki" w stronę porozumienia. Mowa o zintensyfikowaniu działań na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie i polityki wspólnoty wobec Rosji.

Szymański nawet połączył te dwie kwestie. - Z polskiego punktu widzenia to jest powód żeby nałożyć kolejne sankcje - stwierdził polityk komentując kolejne naloty sił Federacji Rosyjskiej w Syrii.

Przypomnijmy, że sytuacja w Europie jest związana z wojną na Bliskim Wschodzie. Syryjczycy uciekają na Stary Kontynent wypędzeni z ojczyzny starciami, które trwają od 2011 roku.

W relacji ze szczytu Szymański zaznaczył, że są w Europie tacy, którzy nie podzielają stanowiska Polski wobec Rosji. Szymański chce, by Unia wykazała się konsekwencją w sankcjach.

W czasie trwania szczytu UE w ubiegłym tygodniu premier Szydło podsumowała kwestię migrantów słowami: - Muszę powiedzieć z satysfakcją, że następuje otwarcie dyskusji na temat reformy i zmiany polityki migracyjnej UE. To cel, który rząd stawiał jako priorytetowy - mówiła premier. - Rozpoczynamy rozmowy na temat zmiany formuły polityki migracyjnej, co dla Polski oznacza przede wszystkim odejście od obowiązkowych kwot.

Beata Szydło zaznaczyła, że dla Polski w pełni satysfakcjonujący jest postulat, że należy rozwiązywać problem migracyjny w miejscach, gdzie się rodzi. - Trzeba wspierać państwa trzecie przez pomoc humanitarną - zaznaczyła.

Czytaj: Szanse na przymusową relokację migrantów są coraz mniejsze

Rosja w Syrii wspiera militarnie siły prezydenta tego kraju Bashara Al-Assada, który w opinii jego przeciwników (wspieranych przez siły państw zachodnich w tym USA) uzurpuje sobie prawo do dalszego zarządzania krajem.

W zeszłym tygodniu (18 do 21 października) obie strony konfliktu, jak i ich zagraniczni sojusznicy, oskarżały się wzajemnie o ataki na cywilów, jak i łamanie porozumień rozejmowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA