REKLAMA

Szymański zainaugurował w Londynie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 07:47
Szymański zainaugurował w Londynie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zainaugurował w Londynie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (fot. twitter.com)

• Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zainaugurował w Londynie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.
• W obecności swojego brytyjskiego odpowiednika Davida Lidingtona mówił o tym, że Europa mierzy się z wyzwaniami, które wymagają "ambitnych działań".

Przemawiając w polskiej ambasadzie w Londynie w poniedziałek (4 lipca) wieczorem, minister ds. europejskich nakreślił priorytety polskiego przewodnictwa w grupie czterech państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślał, Polsce szczególnie zależy na rozwinięciu w ramach Unii Europejskiej wspólnego rynku i unii energetycznej.

Szymański odniósł się też do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wskazując na to, że negocjacje dotyczące przebiegu i konsekwencji prawnych Brexitu będą dominowały na spotkaniach pozostałych 27 państw europejskich w następnych miesiącach.

Z kolei minister ds. europejskich w rządzie Davida Camerona David Lidington podkreślił, że pomimo decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej, Brytyjczycy doceniają wkład Polaków w kulturę i społeczeństwo Wielkiej Brytanii - zarówno historyczny (m.in. podczas Bitwy o Anglię), jak i współczesny, związany z imigracją po 2004 roku.

Lidington przypomniał, że Wielka Brytania "pracowała niestrudzenie od 1989 roku, aby zapewnić krajom Europy Środkowo-Wschodniej możliwość korzystania ze wspólnych europejskich wartości".

Zobacz: Szczyt NATO: 18 prezydentów i 21 szefów rządów pojawi się w Warszawie

Jak dodał, podjęta w referendum decyzja o wyjściu kraju z Unii Europejskiej "tego nie zmienia". "Nie obniża to wartości, jaką przywiązujemy do naszych przyjaźni w Europie Środkowo-Wschodniej i zobowiązania do wspólnej pracy" - podkreślił.

Brytyjski minister zapowiedział, że podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie premier Cameron potwierdzi zobowiązania Wielkiej Brytanii dotyczące bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu.

W trakcie wieczoru wystąpili artyści z państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - a za część kulinarną odpowiadał nagradzany w Wielkiej Brytanii szef kuchni Damian Wawrzyniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA