REKLAMA

Tak partie reklamowały się w sieci. PSL pożałował

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 04:11
Tak partie reklamowały się w sieci. PSL pożałował Na reklamę w YouTube najwięcej wydała PO i KORWIN. Fot. youtube.com

Na kampanii wyborczej coraz więcej zyskują internetowi gracze. Z rankingu Nielsen Audience Measurement wynika, że niemal wszystkie komitety wyborcze inwestowały przed wyborami parlamentarnymi w reklamę online.

NAM przeanalizował wydatki partii na reklamę w YouTube i osobno na popularne bannery.

PO i KORWIN wydały najwięcej

Raportowane wydatki na YouTube opieramy tylko na estymacjach. W przypadku tego medium do estymacji wykorzystujemy dane Gemiusa i similarweb.com, wyznaczając na ich podstawie współczynniki występowania reklam, który następnie mnożymy przez uśredniony CPM - tłumaczy Aleksandra Boczkowska z NAM.

Okazuje się, że na reklamę w YouTube najwięcej wydała Platforma Obywatelska, na drugim miejscu jest KORWIN. Niewiele mniej zapłacił  PiS i Nowoczesna.

Wydatki Zjednoczonej Lewicy i Ruchu Kukiza były bardzo niewielkie - podkreśla dziennik.pl.

Niezależni uwierzyli w internet

Na reklamę typu display najwięcej wydała PO. Tuż za nią plasują się kolejno Nowoczesna, PSL, KUKIZ'15,  Zjednoczona Lewica i KORWIN.

 Z danych Nielsena wynika, że w internet inwestowali także kandydaci niezależni: Anna Kalata, Lidia Staroń i Marcin Maranda.

Kalata startowała do Senatu, ale mandatu nie zdobyła. Lidia Staroń, była posłanka PO odniosła sukces. Marcin Maranda to bezpartyjny lider samorządowego ugrupowania "Mieszkańcy Częstochowy”.

Internet i telewizja

Pewne jest, że wielu polityków inwestowały też w reklamę w wyszukiwarkach, czyli tzw AdWorsy oraz na Facebooku. Ale żaden z gigantów przychodów z tego tytułu nie wyjawia.

Jednak nadal największa część budżetów na kampanie spłynęła do telewizji.

Eksperci podkreślają, że to telewizja wciąż jest największym wyborczym beneficjentem - nie tylko pod kątem wpływów reklamowych, ale też rosnącej oglądalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA