REKLAMA

Tak wielu żołnierzy NATO w Polsce dotąd nie ćwiczyło. Rok jest rekordowy (WIDEO)

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 02 czerwca 2016 11:46

• W Polsce rozpoczęły się kolejne ćwiczenie pod kryptonimem „Brilliant Capability 2016” mające ostatecznie potwierdzić gotowości Korpusu Północno – Wschodniego do dowodzenia Siłą Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), czyli „szpicą”.
• Są już wysokie oceny dla żołnierzy Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Albanii przerzuconych do Polski w ramach sił natychmiastowego reagowania NATO.
• Pododdziały brytyjskie, hiszpańskie wraz z przybywającymi do Polski jednostkami amerykańskimi wezmą też udział z największych tegorocznych ćwiczeniach w Polsce „Anakonda – 2016”.

Pod koniec maja zakończyły się w Polsce ćwiczenia „Brilliant Jump 2016”, podczas których sojusznicy przećwiczyli, po raz pierwszy, manewr przerzucenia do Polski sił szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF), nazywanej również „szpicą”. W ten sposób NATO przetestowało plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

Generał Broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie przypomniał przy okazji ćwiczeń, że Korpus w mniej niż rok podwoił liczbę żołnierzy w nim służących. Intensywnie przygotowujemy się, by jeszcze przed Szczytem w Warszawie wypełnić zadania powierzone nam przez NATO. Również poprzez to ćwiczenie spełniamy najwyższe wymagania Sojuszu i naszych państw założycielskich.”

Zobaczcie film z ćwiczeń

Gotowi do szybkiego działania

- Dziś widzimy, że siły natychmiastowej odpowiedzi NATO, tak zwana szpica, są gotowe do szybkiego przemieszczenia wojsk i sprzętu w rejon konfliktu – ocenił działania żołnierzy „szpicy”, w których uczestniczyło 2,5 tysiąca żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Albanii i Polski, generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Polski szef sztabu wraz z gen. Hofmannem oraz generałem Salvatore Fariną, dowódcą sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC Brunssum) obserwował niektóre etapy ćwiczenia „Brilliant Jump”. Żołnierze z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii pozostaną w Polsce, wezmą udział w czerwcowych manewrach „Anakonda 2016”.

Ćwiczenie certyfikujące

W trzy dni po zakończeniu tych ćwiczeń, 30 maja br. w Polsce rozpoczęły się kolejne ćwiczenia pk. Brilliant Capability 2016”. To czwarte z serii ćwiczeń organizowanych w Polsce przez Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w bieżącym roku. Trzecim było ćwiczenie „Brilliant Jump 2016 – Deployex. Stanowiło ono, kontynuację ćwiczenia Brilliant Jump – Alertex, w trakcie którego przećwiczono system podnoszenia gotowości bojowej sił VJTF.

Drugim ćwiczeniem było Trident Joust, w trakcie którego Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina i Jednostka Integracji Sił NATO (NATO Force Integration Unit) z Bydgoszczy przećwiczyły współdziałanie w zakresie planowania, przyjęcia i koordynacji sił NATO na terenie Polski.

Razem bezpieczniej

Brilliant Capability 2016” to ćwiczenie certyfikacyjne, mające ostatecznie potwierdzić gotowości Korpusu Północ – Wschód do dowodzenia Siłą Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), czyli wspomnianą „szpicą”.

W wyniku postanowień ze Szczytu NATO w Newport z 2014 r., szczeciński Korpus NATO przekształca się z jednostki o niskiej gotowości bojowej do jednostki wysokiej gotowości. Dzięki temu będzie przygotowany do szybkiej reakcji i natychmiastowego działania, gdyby w rejonie Europy Północnowschodniej pojawiło się jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Dotyczy to również zdolności Korpusu do przyjmowania tak zwanej „szpicy” i dowodzenia nią. Jest to tym istotniejsze, że Korpus jest jedyną jednostką w strukturach NATO, która odpowiada za ściśle określone terytorium, tzn. za wschodnią flankę Sojuszu, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Krajów Bałtyckich – Estonii, Litwy, Łotwy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA