REKLAMA

Tak zachowa się PIS po wyborach. "Mają trzy wyjścia"

  • Autor: PAP
  • 22 października 2015 10:44
Tak zachowa się PIS po wyborach. "Mają trzy wyjścia" PiS jest świadome, że jego zdolność koalicyjna jest "dość słaba" - uważa ekspert. Fot. facebook.com

Jeżeli PiS nie zdobędzie większości umożliwiającej samodzielne rządy, może rozmawiać z Pawłem Kukizem lub z PSL, ale także próbować "podbierać" pojedynczych posłów - uważają eksperci.

Podkreślają, że samemu PiS-owi może nie być łatwo zachować spoistość ze względu na "szerokie skrzydła".

"Podkupowanie" posłów

Możliwe jest, że powstanie rząd większościowy, a zatem budowanie koalicji nie będzie konieczne - mówi politolog dr Marzena Cichosz.

Ocenia jednocześnie, że jeśli PiS "osiągnie znaczną przewagę, czy bardzo zbliży się do większości bezwzględnej, to możliwe jest "podkupowanie" posłów z innych partii politycznych".

PiS z Kukizem i PSL

Politolog Piotr Trudnowski przekonuje, że PiS jest w stanie zbudować "jakieś minimum programowe" zarówno z Pawłem Kukizem, jak i z PSL.

A jeżeli nie, zawsze jest w stanie kierować się do polityków tych partii ws. poparcia konkretnych kwestii, czy po prostu oferując im konkretne formy współpracy - dodaje.

Jego zdaniem nie można też wykluczyć sytuacji, że PiS, wygrywając, zyska "premię zwycięzcy" i będzie próbowało rządzić samodzielnie.

Z kolei według dra Marcina Kotrasa PiS jest świadome, że jego zdolność koalicyjna jest "dość słaba", a potencjalnych koalicjantów jest niewielu. "Poparcie dla Kukiza może okazać się za małe.

Rozłam w PiS?

Możemy również wyobrażać sobie scenariusze, że będziemy mieli przeszeregowanie posłów w nowym parlamencie, czyli duże partie będą podbierać posłów z mniejszych ugrupowań po to, aby zasilać swoje szeregi - dodał ekspert.

Redaktor naczelny czasopisma "Liberte" Leszek Jażdżewski podkreśla, że samemu PiS-owi może nie być łatwo "zachować spoistość", bo to jest partia o "bardzo szerokich skrzydłach, która w opozycji jest zjednoczona, ale jak będzie rządzić, to nie jest powiedziane, że tam nie dojdzie do poważnych sporów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA