REKLAMA

Tchórzewski zapowiada podwyższenie akcji spółek SP, eksperci raczej sceptyczni

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 07 października 2016 07:41
Tchórzewski zapowiada podwyższenie akcji spółek SP, eksperci raczej sceptyczni Minister energii Krzysztof Tchórzewski. (fot. PTWP)

• W spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa dojdzie do podwyższenia wartości nominalnej akcji – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
•  Wariant ten przećwiczono już w PGE, która w efekcie zapłaciła ok. 110 mln zł podatku.
• Ale podwyższenie wartości akcji może być trudne w przypadku Enei i Energi i prawie niemożliwe w przypadku Taurona.

- W wyniku podniesienia wartości nominalnej akcji, w najbliższych latach ze spółek PGNiG, PGE, Energa i Enea może zostać wyprowadzone w formie podatku łącznie 5,5 mld zł. Podatek ten jest płacony od podwyższenia wartości akcji. Wypływ gotówki zawsze w negatywny sposób odbija się na wycenie spółki – mówi wnp.pl Paweł Puchalski, kierownik działu analiz giełdowych Domu Maklerskiego BZ WBK.

Do tej pory podniesiono wartość nominalną akcji tylko w przypadku PGE. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE, jakie odbyło się 5 września br., zdecydowało o podniesieniu kapitału o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji z 10,00 do 10,25 zł. Wcześniej planowano, że wartość nominalna akcji wzrośnie do 13 zł. Wskutek podwyższenia wartości nominalnej akcji, PGE zapłaciła ok. 110 mln zł podatku.

Krzysztof Tchórzewski poinformował, że do podwyższenia kapitału zakładowego dojdzie także w innych spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Zapowiedział, że decyzji w tej sprawie nie należy spodziewać się jednak w tym roku, tylko w latach następnych.

Zdaniem eksperta, w tej sytuacji dochodzi do pewnej sprzeczności w postępowaniu Ministerstwa Energii. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA