REKLAMA

Teraz tylko ministerstwa będą przygotowywać projekty ustaw?

  • Autor: PAP/AT
  • 24 listopada 2015 09:43
Teraz tylko ministerstwa będą przygotowywać projekty ustaw? - RCL spełniałoby rolę bardzo profesjonalnego koordynatora do nadzorowania procesu legislacyjnego - powiedziała Beata Kempa (fot.beatakempa.pl)

- Resorty powinny być bardziej zaangażowane w przygotowywanie projektów. Do tej pory to wszystko się działo w kancelarii premiera, a wkład merytoryczny jest przecież bardzo ważny - mówi Henryk Kowalczyk szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W ocenie szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy, Rządowe Centrum Legislacji (RCL) powinno być "skrajnie służebne" wobec rządu.

Prace nad przygotowaniem projektów zostaną przeniesione do resortów

"Chodzi o przekazanie na nowo w pewnym zakresie możliwości pisania ustaw przez resorty. RCL spełniałoby rolę bardzo profesjonalnego koordynatora do nadzorowania procesu legislacyjnego" - powiedziała Kempa. Dodała, że będzie rekomendować zmiany w funkcjonowaniu RCL premier Beacie Szydło.

Podobnego zdania jest szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. "Resorty powinny być bardziej zaangażowane w przygotowywanie projektów. Do tej pory to wszystko się działo w kancelarii premiera, a wkład merytoryczny jest przecież bardzo ważny" - podkreślał. "Chcemy przenieść ciężar prac nad przygotowaniem projektów z powrotem do resortów" - dodał.

Według niego "Rządowe Centrum Legislacji nadal będzie działać, ale na zasadzie weryfikacji projektów, a nie, jak do tej pory, konstrukcji".

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) utworzono 1 stycznia 2000 r. w ramach szeroko zakrojonych zmian w strukturach administracji rządowej. Do głównych zadań RCL należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, premiera i podległych mu organów administracji rządowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, analizowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz redagowanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego.

Kowalczyk przedstawi informacje ws. wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów

Na wtorkowym posiedzeniu rządu, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów ma przedstawić informację ws wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

W kancelarii premiera, podobnie jak miało to miejsce w prezydenckiej kancelarii, ma powstać "raport otwarcia". Kempa zapowiedziała opracowanie takiego raportu. Według niej, na podstawie diagnozy sytuacji zostaną podjęte decyzje dotyczące m.in. struktury w kancelarii tak, by zapewnić profesjonalne działanie i obsługę rządu.

"To nie tylko kwestia Rady Ministrów, ale również Komitetu Stałego Rady Ministrów i całego zaplecza" - zaznaczyła Kempa. "Musimy wiedzieć, czy te departamenty, wydziały, które tam są, będą odpowiadały naszym oczekiwaniom" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wiech 2015-11-25 23:50:02
    w 1968 roku mówiono że w Warszawie to same kempy i moczary. Historia kołem się toczy. Swoją drogą - czy tow. Józef Kempa to może ktoś z rodziny p. minister?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA