REKLAMA

Terlecki dementuje, jakoby weto wywołało "wojnę na górze"

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lipca 2017 12:15
Terlecki dementuje, jakoby weto wywołało "wojnę na górze" Ryszard Terlecki (PiS) pracuje blisko Jarosława Kaczyńskiego, jest szefem klubu PiS w Sejmie. (fot.:Ryszard Terlecki/facebook.com)

- Wojny na górze nie ma, pan prezydent ma konstytucyjne uprawnienia do tego, co zrobił, teraz czekamy na projekt pana prezydenta - mówił we wtorek (25 lipca) wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw dot. sądownictwa.

• Ryszard Terlecki (PiS) zaznaczał, że prezydent ma konstytucyjne uprawnienia do tego, co zrobił i nie można mu tego prawa odebrać.

• Polityk podkreśla fakt, że fakt podpisania trzeciej z sądowych ustaw (Ustawy o ustroju sądów powszechnych, USP) to dobry prognostyk, nawet przy wecie pozostałych dwóch.

• Wicemarszałek Sejmu kategorycznie zdementował informacje o ewentualnym nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu.

 

We wtorek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował w radiowej "Trójce, że prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych.

W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wówczas podpisanie nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

- Wojny na górze nie ma. Pan prezydent ma konstytucyjne uprawnienia do tego, co zrobił. Teraz zobaczymy, jaki będzie dalszy ciąg - mówił Terlecki na konferencji prasowej w Sejmie.

- Zobaczymy, jak szybko uda nam się znaleźć wspólne stanowisko teraz, gdy będziemy przyglądać się projektowi pana prezydent - dodał.

Czytaj też: Borys Budka (PO) skomentował brak trzeciego weta

Terlecki zwrócił uwagę, że PiS przedstawiło własne projekty, a także wprowadziło poprawki do ustawy o SN, które zaproponował prezydent.

- To nie spotkało się z jego uznaniem. Teraz czekamy na projekt pana prezydenta - wskazał. Dopytywany czy będzie próba odrzucenia wet prezydenta w Sejmie stwierdził, że nie. "Będziemy czekać teraz na projekt pana prezydenta" - podkreślił.

Trzeciego weta nie ma i to cieszy wicemarszałka

Terlecki odniósł się też do kwestii podpisania nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. - Mogę powiedzieć, że dobre i to. Dobrze, że podpisuje trzecią ustawę - powiedział.

Zapowiedział też, że nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu. - To są pogłoski, takiego posiedzenia nie będzie, posłowie są na urlopach i nie ma powodu żeby ten sezon urlopowy im psuć - powiedział.

Wicemarszałek uznał też, że nie ma żadnego powodu by wybory parlamentarne odbyły się wcześniej. - Większość parlamentarna jest stabilna, przez dwa lata utrzyma się - zapewnił.

Zjednoczona Prawica wobec weta

- Nie, nie widzę takiego ryzyka, przynajmniej w tej chwili. To są opinie na wyrost - odpowiedział Terlecki na konferencji prasowej, pytany, czy widzi ryzyko rozpadu koalicji Zjednoczonej Prawicy, w skład, której obok PiS wchodzą Solidarna Polska i Polska Razem. - Koalicja ma się świetnie - dodał.

Protestujący ze świecami pod Sądem Najwyższym w Warszawie, źródło: PO/twitter.com

Terlecki mówił, że zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS spotkało się w PiS ze zdziwieniem i zaskoczeniem. - Trochę niepokoi nas fakt, że prezydent nie odciął się od nacisków ulicy. Nie chcemy, aby ulica miała wpływ na przebieg procesu legislacyjnego w Polsce - powiedział.

Czytaj też: Co się działo w PiS, że musiał interweniować i prostować Ryszard Terlecki?

Protesty pod sądami

- Nie mamy nic przeciwko demonstracjom. One są uprawnione i świadczą o tym, że demokracja w Polsce świetnie funkcjonuje - mówił wicemarszałek Sejmu. Podkreślił jednak, że dochodziło w ich trakcie do incydentów. - Szkoda, że prezydent się do nich nie odniósł - zaznaczył. Dopytywany o incydenty, wskazał m.in. użycie przemocy wobec posłów oraz blokowanie dróg.

Jak dodał, projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS były z prezydentem konsultowane. Według niego uwzględnione zostały sugestie prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA