REKLAMA

Termin zgłaszania kandydatów do Trybunału przesunięty do godz. 18

  • Autor: PAP/GP
  • 01 grudnia 2015 12:41
Termin zgłaszania kandydatów do Trybunału przesunięty do godz. 18 Większość parlamentarna przychyliła się do prośby opozycji, wydłużono czas zgłaszania kandydatów do TK (fot. Facebook.com)

Pierwotnie czas zgłaszania kandydatów przez kluby parlamentarne miał upłynąć we wtorek o godz. 12. Ryszard Terlecki z PiS poinformował, że sejm przedłuży ten okres do 18 tego samego dnia.

- Termin zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego został przesunięty do wtorku do godz. 18 - poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. O godz. 15. odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów.

O przedłużenie terminu - który pierwotnie miał upłynąć we wtorek o godz.12. - wnioskowało do marszałka Sejmu PSL w związku ze spotkaniem u prezydenta. Według szefa klubu Stronnictwa Władysława Kosiniaka-Kamysza, ma to większy sens; w jego ocenie zgłoszenie kandydatów przed spotkaniem byłoby "zablokowaniem jakiejś drogi".

Na konferencji prasowej we wtorek rano szef ludowców wyraził nadzieję, że spotkanie u prezydenta doprowadzi do zakończenia galimatiasu konstytucyjnego.

Prezydent organizuje konsultacje

Na wtorkowe spotkanie u prezydenta zaproszeni zostali oprócz szefów klubów także m.in. prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat (którzy we wtorek poinformowali, że przyjęli zaproszenie) oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Udział w spotkaniu - które według informacji, jakie uzyskały kluby, ma się odbyć o godz. 15 - zadeklarowali przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Do spotkania na zaproszenie prezydenta dojdzie dzień przed rozpoczęciem się posiedzenia, na którym Sejm ma zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji - nie miał mocy prawnej.

Zmiany w regulaminie sejmu wpływają na TK

Wprowadzona została też zmiana do regulaminu Sejmu, zgodnie z którą marszałek może ustalić termin składania wniosków ws. kandydatur na sędziów TK w przypadkach nieopisanych dotąd w regulaminie. Obecnie kandydatów można zgłaszać do wtorku, do godz. 12. PO, PSL i Nowoczesna ogłosiły już, że nie zgłoszą kandydatów - ugrupowania te uważają, że ubiegłotygodniowe uchwały ws. unieważnienia październikowego wyboru nie mają żadnych skutków prawnych.

Problematyczny wybór piątki sędziów

Sejm poprzedniej kadencji - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK 8 października. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.

3 grudnia TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK - która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL. Do ich wniosku przyłączył się RPO Adam Bodnar, w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

Prokurator generalny o konstytucyjności ustawy o TK

Prokurator Generalny w stanowisku dla TK uznał, że niekonstytucyjny jest zapis ustawy o TK, który umożliwił poprzedniemu Sejmowi wybór dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w kadencji obecnego Sejmu. Spośród 12 zaskarżonych zapisów ustawy zastępca prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta prok. Robert Hernand zakwestionował jeden i tylko w zakresie, w jakim zastosowano go do zgłoszenia kandydata w miejsce sędziego, którego kadencja upływa w czasie następnej kadencji Sejmu.

Legislacyjna karuzela

Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) nowelizacja ustawy o TK, która umożliwia ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że w trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał rozpozna wnioski 9 grudnia.

Ustawę o TK z czerwca i jej listopadową nowelizację zaskarżyła w poniedziałek do TK I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Prof. Gersdorf realizuje tak zeszłotygodniową uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów SN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA