REKLAMA

The New Yorker: Wystąpienie Trumpa było pochwałą dla polityki PiS

  • Autor: PAP/MN
  • 09 lipca 2017 09:17
The New Yorker: Wystąpienie Trumpa było pochwałą dla polityki PiS Prezydent USA Donald Trump przybył do Polski w środę (5 lipca) wieczorem do Warszawy (fot.prezydent.pl/Ambasada USA w Polsce)

Amerykański tygodnik "The New Yorker", podsumowując przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich w Warszawie, nie ma wątpliwości co do tego, że było ono pochwałą i wsparciem polityki oraz sposobu rządzenia przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

• Autorka artykułu oceniła, że Trump spełnił oczekiwania Polaków - zaczął przemówienie od silnego akcentu "Ameryka kocha Polskę".

• Wypełniona historią mowa miała doskonale współgrać z narodową martyrologią Polaków - zauważa autorka relacji.

• Reakcje publiczności placu Krasińskich w Warszawie - około 15 tys. osób - były bardzo pozytywne. 

Autorka tekstu odnotowuje, że rządzące w Polsce od 2015 r. PiS przeciwstawia się zdominowanej przez Francję i Niemcy Unii Europejskiej oraz jej polityce, szczególnie imigracyjnej. Trump, który także wielokrotnie ją krytykował, jest w związku z powyższym uważany przez partię rządzącą za naturalnego sprzymierzeńca. Cytowany lider PiS Jarosław Kaczyński uważa wizytę Trumpa za "nowy sukces" Polski - pisze Elisa Gonzalez, stypendystka Fulbrighta w Polsce.

Zwraca uwagę, że miejsce wygłoszenia przemówienia nie zostało wybrane przypadkowo i było pełne symboli. Wskazuje, że Pomnik Powstania Warszawskiego przypomina o wydarzeniach z 1944 r., gdy powstańcy warszawscy przez 63 dni walczyli z armią niemiecką, podczas gdy wojska sowieckie czekały na drugim brzegu Wisły. Dodaje, że powstanie zostało skazane na porażkę, zginęło w nim ponad 200 tys. osób, a stolica została zniszczona w 90 proc.

Autorka zwraca uwagę m.in. na to, że rządzący zapewnili osobom mieszkającym poza Warszawą bezpłatny transport do stolicy. Pomimo wyczerpującej podróży przybysze wydawali się radośni, a najczęściej spotykanym gadżetem były miniaturowe flagi Polski i USA - pisze.

Czytaj tez: Prezydent: Wystąpienie Donalda Trumpa pokazywało Polskę jako, w pewnym sensie, państwo z amerykańskiego snu

Według niej tłum przybyły na plac Krasińskich liczył około 15 tys. osób. W artykule przytacza krótkie wypowiedzi przybyłych przed rozpoczęciem uroczystości. Cytowani Polacy generalnie pozytywnie oceniali Trumpa - grupa harcerek powiedziała, że "Trump jest po prostu dobrym człowiekiem", od innej osoby autorka usłyszała hasło "Polska dla Polaków".

W jej relacji mężczyzna trzymający flagę konfederatów zapytany, czy zna jej znaczenie, odpowiedział, że wie, jak jest ona postrzegana w USA, natomiast dla niego jest symbolem oporu przeciwko administracji federalnej, która chciała zdominować mniejsze stany - w ten sam sposób - tłumaczył - UE teraz postępuje wobec Polski.

Inna osoba zadeklarowała, że w stosunku do lidera USA jest neutralna, natomiast przyszła, by przeciwstawić się UE oraz wymuszanej przez Wspólnotę polityce imigracyjnej.

Autorka artykułu oceniła, że Trump spełnił oczekiwania Polaków - zaczął przemówienie od silnego akcentu "Ameryka kocha Polskę", co spotkało się z aplauzem widowni, a następnie docenił Mikołaja Kopernika, Fryderyka Szopena, Jana Pawła II oraz polskich bohaterów.

Wypełniona historią mowa miała doskonale współgrać z narodową martyrologią Polaków - zauważa autorka relacji. Jej zdaniem, widownia doceniła także słowa prezydenta USA, że Polska "nigdy nie straciła swojej dumy". Jak odnotowała, po zakończeniu przemówienia tłum skandował "dziękujemy".

Czytaj też: Włoska prasa: Donald Trump postawił Polskę na piedestale i rzucił wyzwanie Rosji

Zacytowane zostały też wygłoszone przez Trumpa pod koniec słowa: "fundamentalnym pytaniem naszych czasów jest: czy Zachód chce przetrwać", a następnie jego odwołanie się do historii Powstania Warszawskiego: "ci bohaterowie przypominają nam, że Zachód przetrwał dzięki krwi patriotów, a każde pokolenie musi stanąć na wysokości zadania i grać rolę w jego obronie".

Autorka artykułu zadawała też pytania po zakończeniu uroczystości. Starszy pan z Warszawy powiedział: "To było perfekcyjne przemówienie, niesamowite. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom". 21-latka z północnej Polski dodała, że Trump jest prawdziwym wojownikiem przeciwko globalizacji, która według niej jest fałszywą ideologią obiecującą ludziom równość, a w rzeczywistości czyni ich biedniejszymi.

Nastolatka Julia powiedziała, że brakuje jej słów, by opisać, jak wspaniałe było wystąpienie prezydenta USA. Dodała, że bardzo jej się podobał sposób, w jaki mówił on o Polsce i Europie. "Ludzie na świecie nigdy wcześniej nie mówili o naszej historii i naszym pięknym kraju, tak jak on to zrobił - zakończyła.

Czytaj też: Donald Trump na Twitterze: Dziękuję ci, Polsko

W artykule zaakcentowano zapewnienie Trumpa o poparciu dla art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o kolektywnej obronie w NATO. Gonzalez przypomniała też, że Trump wspomniał o Rosji, która destabilizuje Ukrainę i inne regiony oraz odnotowała wyrażenie przez prezydenta USA poparcie dla inicjatywy Trójmorza.

Jednakże - według autorki - Trump nie spełnił wszystkich oczekiwań polskich przywódców, gdyż nie przedstawił konkretnego planu wsparcia przez Amerykę infrastruktury oraz sektora energetycznego; nie nawiązał także do ważnego dla Polaków tematu zniesienia obowiązku wizowego.

W artykule zostali też wspomniani protestujący przeciwko Trumpowi, których autorka spotkała w kawiarni na pobliskiej ulicy. Mieli oni transparent z Czarnego Protestu, który odbył się w marcu oraz inny z hasłem: "Głupi Trump". Wydawali się sfrustrowani i przyznali, że nie słyszeli przemówienia. Dodali "krzyczeliśmy i krzyczeliśmy, ale praktycznie nikt nas nie słuchał", dodając, by samemu siebie pocieszyć: "ale zostaliśmy wysłuchani".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA