REKLAMA

TK: Maile sędziów wyrazem ich zaniepokojenia ustawą

 • Autor: PAP/JS
 • 04 października 2016 17:33
TK: Maile sędziów wyrazem ich zaniepokojenia ustawą Według oświadczenia Biura TK, "korespondencja była wyrazem zaniepokojenia sędziów TK przedłużającymi się pracami parlamentarnymi" (fot.:wikipedia.org/CC)

Maile sędziów TK były wyrazem ich zaniepokojenia, że procedowana w 2015 r. ustawa o TK będzie zawierać rozwiązania prawne szkodliwe dla Trybunału - głosi oświadczenie Biura TK w związku z ujawnieniem przez tvp.info maili sędziów z wiosny i lata 2015 r.

Według oświadczenia sędziowie ostatecznie uznali, że "publiczna krytyka toku prac parlamentarnych i przyjmowanych przez parlament rozwiązań ustawowych przez kierownictwo TK byłaby niewłaściwa, ponieważ jedyną formą merytorycznej wypowiedzi Trybunału o obowiązującym prawie jest wydawanie wyroków".

Według tvp.info z maili ma wynikać, że jeszcze zanim PO zaproponowała poprawkę do projektu ustawy ws. TK, pozwalającą na obsadzenie większej liczby miejsc w TK kandydatami Platformy, prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja "doskonale zdawali sobie sprawę z konsekwencji działań podejmowanych przez poprzedni rząd". Według tvp.info maile też wskazują, że "kierownictwo Trybunału miało pełną świadomość - jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, autorstwa poprzedniej koalicji rządzącej - że jest ona +psuciem państwa+ oraz prezentuje +mentalność z Samych Swoich+. Sędziowie Tuleja i Biernat przyznawali w swojej korespondencji, że zarzuty wobec pomysłów PO +tworzą nieznośną aurę Trybunału+, przez co po zmianie władzy w Polsce +TK będzie zdelegitymizowany+".

Według oświadczenia Biura TK, "korespondencja była wyrazem zaniepokojenia sędziów TK przedłużającymi się pracami parlamentarnymi (projekt ustawy o TK został wniesiony przez prezydenta RP w lipcu 2013 r.), obawą, że ustawa zostanie uchwalona tuż przed zakończeniem kadencji Sejmu oraz, że będzie zawierać rozwiązania prawne szkodliwe dla Trybunału".

Biuro TK podkreśla, że upublicznione maile - "zapewne wbrew woli osób je ujawniających, dowodzą, że art. 137 ustawy o TK z 2015 r. - przewidujący wybór pięciu sędziów TK przez Sejm VII kadencji - nie był ani inspirowany, ani w żaden sposób aprobowany przez sędziów TK biorących udział w pracach parlamentarnych nad projektem ustawy". Dodano, że z maili wynika jednoznacznie, iż korespondenci byli zaniepokojeni treścią poprawki zgłoszonej 12 maja 2015 r. przez posła PO Roberta Kropiwnickiego, dystansowali się od niej, a także - przewidując negatywne dla TK skutki przyjęcia przez parlament tej regulacji - rozważali możliwości przeciwdziałania jej.

Według oświadczenia, świadczą o tym sformułowania zawarte w mailach, jak np.: "tworzy się fatalna atmosfera wokół ustawy o Trybunale"; "ustawa w przekazie publicznym będzie się kojarzyła tylko z jednym przepisem o wyborze sędziów"; "może w tej PO jest choć jedna sensowna i równocześnie decyzyjna osoba, która (…) wzniesie się ponad mentalność z Samych Swoich. (…) Opozycja zrobi z tego sztandarowy motyw kampanii wyborczej pt. +Jak PO psuje państwo+. I będą mieli rację".

W oświadczeniu dodano, że maile zawierają poglądy trzech sędziów TK, w tym jego prezesa i wiceprezesa, na celowość i formę reakcji, czy też "strategii informacyjnej" wobec przygotowywania przez Sejm rozwiązania, którego negatywne dla TK konsekwencje były dla środowisk prawniczych oczywiste. "Korespondenci doszli jednak następnie do wniosku, że publiczna krytyka toku prac parlamentarnych i przyjmowanych przez parlament rozwiązań ustawowych przez kierownictwo TK byłaby niewłaściwa, ponieważ jedyną formą merytorycznej wypowiedzi Trybunału o obowiązującym prawie jest wydawanie wyroków" - stwierdzono.

Oświadczenie zwraca uwagę, że "TVP Info nie ujawniła następującego fragmentu korespondencji (z wyjątkiem ostatnich trzech wyrazów): "warto podjąć wysiłki w celu zmiany przepisu o wyborze sędziów. Może PO się ugnie pod zmasowaną krytyką. (…) sposób wyboru sędziów stanie się jednym z bardziej gorących tematów kampanii parlamentarnej. Wszyscy będą walić w PO jak w bęben. A przy okazji w nas. Na wiosnę po wyborach i z nowymi sędziami TK będzie zdelegitymizowany".

"Warto byłoby, aby krytycy sędziów TK, zarzucający im udział w zapoczątkowaniu poważnego kryzysu konstytucyjnego, wzięli powyższe sformułowania pod uwagę" - stwierdza oświadczenie.

"TVP Info, ujawniając korespondencję sędziów TK i szefa Biura TK, pominęła listę adresatów upublicznionych maili. Obok osób wymienionych w materiale (prezesa i wiceprezesa TK, sędziego TK Piotra Tulei oraz szefa Biura TK Macieja Granieckiego), ich adresatem był również ówczesny dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Biura TK Kamil Zaradkiewicz, który - tak jak ci sędziowie TK i szef Biura - brał udział, w charakterze gościa, w pracach parlamentarnych nad projektem ustawy o TK" - głosi oświadczenie Biura TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA