REKLAMA

TK tłumaczy wniosek do Sejmu o zabezpieczenie. Ziobro przytacza inne decyzje TK

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 15:25
TK tłumaczy wniosek do Sejmu o zabezpieczenie. Ziobro przytacza inne decyzje TK (fot.Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

Zabezpieczenie wniosku to instytucja nadzwyczajna, z której Trybunał Konstytucyjny korzysta wyjątkowo - pisze TK o wniosku do Sejmu by powstrzymał się od wyboru pięciu sędziów TK. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przytoczył kilka odmów zabezpieczenia przez TK.

W poniedziałek TK wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od "wszelkich działań zmierzających do wyboru" nowych 5 sędziów TK - do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji, które będą badane 3 i 9 grudnia. Wniosek o to złożył do TK poseł PO Borys Budka, jeden z autorów skarg do TK w tej sprawie. Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński powiedział we wtorek PAP, że 11 sędziów TK jednomyślnie wydało takie postanowienie ws. zabezpieczenia wniosku grupy posłów, którzy złożyli skargi. Wyjaśnił, że Trybunał zastosował przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające sądowi zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w sprawie.

"Postanowienie tymczasowe o zabezpieczeniu ma moc orzeczenia prawomocnego i wiąże wszystkie osoby oraz podmioty, których dotyczy" - podkreślił TK w środę w swym komunikacie.

"To instytucja nadzwyczajna, o szczególnym charakterze, z której TK - co jednoznacznie wynika z jego dotychczasowego orzecznictwa - korzysta jedynie w wyjątkowych sytuacjach" - ogłosił TK. Dodano, że TK ma kompetencje do korzystania z instytucji postanowienia tymczasowego o zabezpieczeniu na podstawie ustawy o TK i odpowiednio stosowanego Kodeksu postępowania cywilnego - jeśli istnieje ryzyko, że wykonanie albo podjęcie rozstrzygnięć czy decyzji innego organu państwa mogłoby spowodować skutki nieodwracalne, w szczególności, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny albo ważny interes jednostki.

Podkreślono, że postanowienie tymczasowe o zabezpieczeniu wniosku jest wyjątkowym instrumentem prawnym, którego celem jest czasowe wstrzymanie podejmowania i wykonalności rozstrzygnięć innych organów władzy do czasu rozstrzygnięcia przez TK kwestii zgodności z konstytucją przepisów prawa. Według TK jest to "instytucjonalna gwarancja, że postępowanie przed Trybunałem i jego rozstrzygnięcie nie stanie się bezskuteczne ze względu na przedwczesną realizację tych działań, rozstrzygnięć czy decyzji innych organów, które oparte są na przepisach będących przedmiotem kontroli przez Trybunał Konstytucyjny". Podkreślono, że Trybunał ma "prawo doboru takiego środka zabezpieczenia, który uzna za najbardziej odpowiedni".

Wydanie postanowienia nie jest równoznaczne z uchyleniem czy podważeniem decyzji, ani jakiegokolwiek rozstrzygnięcia innych organów władzy państwowej - podał TK. Postanowienie to stanowi jedynie "czasowe wstrzymanie ich podejmowania lub wykonania" - czyli zawieszenie wywołania przez nie określonych skutków prawnych, do momentu rozstrzygnięcia wątpliwości co do zgodności z konstytucją podstawy prawnej na jakiej zostały albo miałyby zostać podjęte.

To szczególny instrument ochrony porządku prawnego w demokratycznym państwie prawnym - podano. "To instytucja nadzwyczajna, o szczególnym charakterze, z której TK, co jednoznacznie wynika z jego dotychczasowego orzecznictwa, korzysta jedynie w wyjątkowych sytuacjach" - ogłosił TK.

Zbigniew Ziobro przytoczył na środowej konferencji prasowej kilka postanowień TK z lat 2004, 2006 i 2007, w których odmawiał on zastosowania zabezpieczenia na podstawie K.p.c. w badanych sprawach. Pisano w nich m.in., że przepisy K.p.c. o postępowaniu zabezpieczającym są "nieadekwatne" do postępowania w konkretnej sprawie. Minister nie podał, jakich spraw dotyczyły te decyzje - w jednym przypadku chodziło o wniosek by TK zawiesił zaskarżone przepisy prawa do czasu swego wyroku.

"Rodzi się pytanie, co takiego się stało, że mimo tej konsekwentnej, jednej linii orzeczniczej, w oparciu o konstytucję i obowiązujące w Polsce prawo, nagle Trybunał doszedł do wniosku, że to wszystko co wcześniej orzekł i napisał, nie jest prawdą; że jest kompetentny jednak stosować tego rodzaju przepisy" - oświadczył Ziobro. "To pytanie daję państwu pod refleksję" - dodał.

Konstytucjonalista dr Paweł Sadowski z UMCS powiedział PAP, że TK miał prawo użyć instytucji zabezpieczenia z K.p.c. "Jeśli mamy sytuację wyjątkową, to stosuje się wyjątkowe środki, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony" - oświadczył. Dodał, że jeśli nie wystarczą apele, by Sejm nie łamał prawa w sprawie wyboru nowych sędziów TK, to Trybunał "musiał jakoś zareagować". Sadowski dodał, że także Sąd Najwyższy w USA zmienia zdania, to i TK nie jest związany swymi wcześniejszymi orzeczeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA