REKLAMA

TK wydał wyrok w sprawie ustawy o gruntach warszawskich. Prezydent Duda musi ją podpisać

 • Autor: PAP/JS
 • 27 lipca 2016 12:12
TK wydał wyrok w sprawie ustawy o gruntach warszawskich. Prezydent Duda musi ją podpisać Zdania odrębne do wyroku zgłosiło troje sędziów m.in. Julia Przyłębska (fot.: Lukas Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Zgodne z konstytucją są przepisy zeszłorocznej ustawy o gruntach warszawskich, która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
• Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

TK rozpatrywał tę sprawę w pełnym składzie. Zdania odrębne do wyroku zgłosiło troje sędziów: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

Po takim wyroku TK prezydent Andrzej Duda musi podpisać ustawę.

Ustawa - nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy - uchwalona przez Sejm ubiegłej kadencji była próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości.

Czytaj też: Morawiecki: Budowanie rozwoju w oparciu o kapitał zagraniczny za błąd

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Prezydent Komorowski zaskarżył dwa z przepisów ustawy o gruntach warszawskich - dodane nowelizacją art. 214a i 214b. Pierwszy z tych przepisów rozszerza - w porównaniu do stanu prawnego przewidzianego dekretem - przesłanki odmowy uwzględnienia wniosku ws. uzyskania prawa do gruntu m.in. jeśli grunt ten jest wykorzystywany na cele publiczne lub został oddany w użytkowanie wieczyste na rzecz osób trzecich. Drugi mówi, że umarza się postępowanie ws. wniosku, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron lub ich adresów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • podatnik gminy Chełm 2016-07-28 19:32:01
  Do prawica: Jesteście śmieciami w obrębie Gminy Chełm!Co zdobicie Lucjana Piotrowskiego zwolnicie? Tyle dziadek co sprzedał zwróćcie uwagę komu? znaczną ilość Urzędników należałoby również błyskawicznie zwolnić, nie minęło też 25lat jak własnego brata wraz ze szwagrem Józefem Betiukiem zapili na śmierć i również to uszło jemu bezkarnie. Prokuratura pocałujta zastępcę wójta chójta,!
 • prawica 2016-07-28 07:55:44
  Również czekałem z nadzieją iż ,Rząd RP wykorzystując instrumenty prawne (jednostki do ścigania zorganizowanej przestępczości jak CBA, CBŚ)podejmie czynności celem naprawy zdestabilizowanej Polski po aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" budowlane , w obrębie największej gminy Chełm woj.Lubelskiego. W związku z powyższym również mam stosunek prawny,lecz nie blokowania organów ścigania z uwagi iż nie mogliby wszcząć postępowania wniosków aktów oskarżeń o przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Chełmie lub Okręgowej Prokuratury w Lublinie które od lat są pod jurysdykcją postkomunistów z Chełmskiego rausza,przepisy jednoznacznie określają jeżeli w przedmiotowej sprawie toczy się postepowanie jednostki powołane jak CBA,CBŚ;ABW nie mogą wszcząć czynności samorząd lokalny działa w interesie prywatnym określonych osób kliki przestępczej np.Lucjana Piotrowskiego największego oszusta od gruntów byłego geodetę znanego od przekrętów na gruntach od ponad 20lat zastępca wójta Gminy Chełm jego marionetki z SLD Wiesława. Kociubę sekretarza Gminy Chełm Pawła Ciechana , dla Grzegorza Runiewicza i jego żony z domu Ciechan Platforma Obywatelska świty PSL itd. Powodzenia złodziejska szajko przestępcza!
 • Państwo przestępcze w UE! 2016-07-27 20:51:00
  Żenujące- Rzepliński dał się okręcić znanemu szulerowi Kaczyńskiemu i jego słudze Andrzejowi Dudzie pieskowi wiernemu widać dobrze tresowanemu i jak kot Kaczora dokarmianego. Przechodzimy po malwersacjach finansowych Kaczyńskiego FOZZ do afer związanych z największym kalibrem przestępstw w księgach wieczystych wykorzystując geodezje wprowadzającą zmiany bez stron postępowania, gratuluje rozpętania wojny wewnętrznej dla ochrony dóbr między Polakami!
 • EWA 2016-07-27 18:25:37
  Skutkiem Dekretu bylo przejecie gruntow a budynki pozostawaly wlasnoscia wlascicieli. Tylko ze np. gmina mokotow w Warszawie nie zdolala od urzedasow uchronic wielu nieruchomosci bo oni w porozumieniu z hochsztaplerami przerobili dokumenty nieruchomosci i " wlasciciele hochsztaplerzy" ciesza sie takim zwyciestwem! i tu chce dodac - jesli juz przed wojna nie bylo wlasicieli to gmina czyli skarb panstwa wowczas - przejmowal w spadku takie nieruchomosci i grunty!!!!! tylko, ze nikt nie pilnowal dokumentow, ktore swiadczyly o sposobie przejecia przez skarb panstwa potem gminy - ba, nawet jak byly juz wyroki sadowe i cywilne i administracyjne, to prokuratury, sady i urzedy w tym i gospodarki nieruchomosciami nie cofaly decyzji wydanych z razacym naruszeniem prawa o zwrocie takim przestepcom tych nieruchomosci pomimo sprzeciwu i prokuratur i prawnikow urzedu m-st Warszawy - a przy informatyzacji dokumentacji w wielu panstwowych urzedach po prostu znikalo wszystko jak kamfora. Ale komu by tam zalezalo na dochodzeniu prawdy ? przeciez niczyje !?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA