REKLAMA

To dlatego Zjednoczona Lewica przegrała

  • Autor: PAP
  • 28 października 2015 15:54
To dlatego Zjednoczona Lewica przegrała W środę kierownictwo SLD podsumowuje wybory parlamentarne (fot. facebook.com)

Jakub Dymek z Krytyki Politycznej jest zdania, że porażka Zjednoczonej Lewicy to skutek grzechów przeszłości, w tym kompromitacji w wyborach prezydenckich.

- Barbara Nowacka nigdy nie chciała być twarzą SLD. To, że stała się twarzą i faktyczną liderką projektu Zjednoczonej Lewicy wynikało właśnie z tego, że było olbrzymie parcie na to, aby ten aparat zreformować i włączyć do polityki nowe osoby lub dać szansę tym, którym nie dano szansy w SLD by budować taką poważną, parlamentarną socjaldemokrację - podkreślił Dymek.

Polacy pamiętają

- Okazało się, że Polki i Polacy mają dość długą pamięć, a na pewno na tyle długą, żeby pamiętać kompromitację z wyborów prezydenckich. Barbara Nowacka w tym sensie była oczywiście zmianą rewolucyjną, kandydatką, liderką zupełnie innego, nieporównywalnego formatu z Magdaleną Ogórek. A jednocześnie (...) została wepchnięta w rolę, w której nigdy nie chciała się odnaleźć: bycie tarczą dla polityków, z którymi sama przez lata walczyła. To pozycja nie do pozazdroszczenia i przede wszystkim bardzo problematyczna dla niej w perspektywie najbliższych lat - mówił Dymek.

Ocenił też, że to nie Partia Razem odebrała Zjednoczonej Lewicy decydujące głosy. - Chociaż możemy dziś w mediach społecznościowych zobaczyć euforyczny taniec na grobie Leszka Millera i starej lewicy, to nie wydaje mi się, żeby tak naprawdę Partia Razem przesądziła o nieprzekroczeniu progu przez komitet Zjednoczonej Lewicy. Pokazują to dane: te elektoraty się nie sumują, przepływy są bardzo niewielkie - mówił.

Maksimum możliwości to za mało

- Obydwa komitety wykorzystały maksimum swoich możliwości i to maksimum okazało się niewystarczające dla Zjednoczonej Lewicy, aby przekroczyć próg, a wystarczające dla Partii Razem, aby otrzymać subwencję budżetową, która umożliwi im długoletnią działalność na rzecz budowania ruchu społecznego, o co zresztą chodziło im od samego początku - zaznaczył Dymek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA