REKLAMA

To już pewne. Będą ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsza para prezydencka?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 20 października 2016 18:50
To już pewne. Będą ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsza para prezydencka? Wszystko wskazuje na to, że jako pierwsze, zostaną przeprowadzone ekshumacje ciał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. (fot. youtube/PiS)

• "Dokładna data rozpoczęcia ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej została już ustalona" - powiedziała Wirtualnej Polsce rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
• Wszystko wskazuje na to, że jako pierwsze, zostaną przeprowadzone ekshumacje ciał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki.


Jak ustaliła Wirtualna Polska, pod koniec października lub w pierwszym tygodniu listopada prokurator Marek Pasionek, który jest szefem zespołu prokuratorskiego prowadzącego śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, zorganizuje specjalną konferencję prasową, na której przedstawione mają zostać szczegóły procesu ekshumowania ciał ofiar.

Wszystko wskazuje na to, że jako pierwsze, zostaną przeprowadzone ekshumacje ciał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Taką możliwość przedstawił w wywiadzie dla Onet.pl Jarosław Kaczyński.

"Ekshumacja Lecha Kaczyńskiego będzie jedną z pierwszych" - powiedział wówczas.

Temat ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej powrócił we wrześniu po doniesieniach RMF FM, które podało, że Prokuratura Krajowa zdecydowała, iż zostaną przeprowadzone ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - z wyjątkiem tych osób, których szczątki były już badane w trakcie śledztwa.

Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy. W ich wyniku wykazano złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach. Z kolei w odniesieniu do 87 ofiar katastrofy prokuratura wystąpiła o opinie do Katedry Medycyny Sądowej wrocławskiego uniwersytetu medycznego. Opinie te wydawane były na podstawie analizy dokumentacji - zarówno dokumentów sekcyjnych otrzymanych z Rosji, a także zgromadzonych przez prokuraturę polskich dokumentów medycznych odnoszących się do osób, które zginęły w katastrofie.

Prawo stanowi, że ekshumacja może odbywać się w okresie od 15 października do 15 kwietnia.

Przedstawiciele i pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są podzieleni w sprawie ewentualnej ekshumacji ciał ich bliskich.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jolka 2016-10-21 08:42:48
    Taniec nad grobami Żałośni się ci polityczni prokuratorzyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA