REKLAMA

To już pewne. Resort kultury kupi "Damę z gronostajem"

  • Autor: PAP/JS
  • 28 grudnia 2016 21:48
To już pewne. Resort kultury kupi "Damę z gronostajem" "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci (fot.wikipedia.org/Frank Zöllner)

Umowa między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Książąt Czartoryskich, finalizująca zakup obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci podpisana zostanie w czwartek (29 grudnia) na Zamku Królewskim w Warszawie - poinformowało MKiDN.

Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej "trwałego uregulowania statusu Kolekcji Książąt Czartoryskich jako dobra kultury o szczególnym znaczeniu dla narodu i państwa polskiego" odbędzie się w czwartek o godzinie 14. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie - informuje komunikat MKiDN.

Rozmowy dotyczące wykupu przez państwo kolekcji muzealiów, zbiorów bibliotecznych i należących do Fundacji Książąt Czartoryskich budynków toczyły się między księciem Adamem Karolem Czartoryskim, fundatorem i prezydentem działającej od 1991 r. Fundacji, a MKiDN.

"Do wczoraj jeszcze trwały do późna rozmowy z przedstawicielami Fundacji, wszystko jest przygotowane. Natomiast jeżeli będzie finalizacja tej wielkiej rzeczy dla polskiego muzealnictwa, dla polskiej kultury, to nastąpi to najprawdopodobniej jutro" - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w środę w "Salonie politycznym" Trójki.

"Suma, za którą państwo polskie kupiłoby tę kolekcję wraz z nieruchomościami, wraz z roszczeniami co do ewentualnych znalezionych w przyszłości zagubionych obiektów (...), to byłaby suma niewspółmierna do ceny rynkowej, wielokrotnie niższa - więc to byłaby na pewno transakcja bardzo korzystna dla państwa polskiego, dla naszego społeczeństwa, narodu" - podkreślił Gliński.

W kolekcji znajdują się bezcenne dla naszej historii dokumenty i pamiątki. Zbiory będące własnością Fundacji Książąt Czartoryskich liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków.

Najbardziej znane dzieła ze zbiorów to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, obraz namalowany około 1489 r., oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta z 1638 r. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. i rękopisy "Roczników" Jana Długosza.

23 grudnia zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się do dymisji. Prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tę tłumaczył utratą zaufania do fundatora. "Negocjacje dotyczące sprzedaży zbiorów były prowadzone bez naszej wiedzy" - powiedział.

Również w czwartek odbędzie się podpisanie umowy kupna budynku dawnego hotelu "Cracovia" w Krakowie. W uroczystości, która odbędzie się o godzinie 12.30 w siedzibie MKiDN udział wezmą minister Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wrgt 2016-12-29 08:05:01
    Jak przepompować 500 mln państwowej kasy do prywatnej kabzy? Ano właśnie tak... Upaństwowić coś do czego i tak wszyscy mieli dostęp, a co na wolnym rynku jest niesprzedawalne... Mam nadzieję, że przyszły rząd prześledzi los każdej złotówki przekazanej Czarotyskim.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA