REKLAMA

Tomczyk: Chcemy posiedzenia komisji obrony narodowej ws. Caracali

 • Autor: PAP
 • 10 października 2016 12:38
Tomczyk: Chcemy posiedzenia komisji obrony narodowej ws. Caracali Poseł Platformy Cezary Tomczyk (Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

Klub PO zamierza złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej poświęcone zakończonym w zeszłym rozmowom z francuską firmą Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii - poinformował poseł Platformy Cezary Tomczyk.

- Złożymy wniosek do komisji obrony narodowej o nadzwyczajne posiedzenie w sprawie negocjacji z francuskim koncernem po to, żeby posłowie mogli poznać szczegóły tych negocjacji, mogli wyrobić sobie w tej sprawie zdanie - powiedział Tomczyk na poniedziałkowej (10 października) konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Kownacki: Śmigłowce powinny być produkowane i serwisowane w Polsce

W zeszły wtorek (4 października) Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. zakupu śmigłowców H225M Caracal. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego".

W piątek (7 października) Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • pani_w_okularach 2016-10-11 14:16:15
  Tomczyku, trzeba było zwoływać posiedzenia rok temu, a teraz to wara, moje buty są mądrzejsze
 • TenSam 2016-10-10 16:15:18
  TomCyk miałeś iść do tay a nie do sejmu !!! Jak tu wlazłeś nieudaczniku !
 • TenSam 2016-10-10 16:13:18
  A co wzięli łapówy,a teraz trzeba zwracać. Już niedługo pojawią się pierwsze trupy !!!!
 • Cyborg28 2016-10-10 14:54:38
  Francja "wykiwała" Polskę i w dobie wojen napoleońskich, i w r. 1939, i teraz dbała głównie o własne interesy, nie przejmując się polskimi propozycjami w sprawie "offsetu", więc sama powinna w sprawie helikopterów być bardziej wstrzemięźliwa, a lobbyści francuskich interesów w naszym Sejmie powinni zdecydowanie "siedzieć cicho".
 • eugeniusz 2016-10-10 14:42:49
  Rola Pana Kownackiego w MON zdumiewa? Prawnik, a zachowuje się jak polityczny Plebejusz. Rozumiem, że taką rolę wyznaczył Mu Pan Kaczyński! Nie rozumiem awersji R.P. do Europy. Oferowano światowej klasy samoloty cywilne, wybraliśmy amerykany. Oferowano światowej klasy bojowy samolot, wybrano kilkudziesięcioletnie odpady z Armii USA. Jak wygląda w tej wyliczance Caracal? Podobnie: bo jak słyszę o ewentualności nabywania odpadów po wojnie wietnamskiej, to co tu mówić o polityce Rządu! Coś w Europie wisi w powietrzu? Część naszego społeczeństwa spokojnie da sobie radę w świecie. Co jednak z wyznawcami Pana Jarosława? Będą się obrażać na "wszystko" i wszystkich? Do czego ta "głupota" prowadzi?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA