REKLAMA

Treść, projekt ustawy medialnej PiS: Minister będzie powoływał członków mediów publicznych

  • Autor: AT
  • 29 grudnia 2015 11:32
Treść, projekt ustawy medialnej PiS: Minister będzie powoływał członków mediów publicznych Z dniem wejścia w życie ustawy wygasają mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych spółek TVP i Polskiego Radia (fot.sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki)

Dotarliśmy do poselskiego projektu ustawy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. ustawy medialnej.

W projekcie zapisano, że z dniem wejścia w życie ustawy wygasają mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych spółek TVP i Polskiego Radia.

Minister powoła członków zarządu i prezesa

Członków zarządu, w tym prezesa zarządu, będzie powoływać i odwoływać minister skarbu spośród osób posiadających obywatelstwo polskie, mających kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz niekaranych za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

W projekcie zapisano też, że zarządy i rady nadzorcze spółek radiofonii regionalnej działają w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian na podstawie przepisów zmienionych niniejszą ustawą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem opublikowania.

PO krytykuje ustawę

Projekt tzw. ustawy medialnej - który złożony został w poniedziałek wieczorem - może trafić pod obrady po zaopiniowaniu go przez sejmowe biuro legislacyjne i biuro analiz sejmowych.

W ocenie PO ten projekt nie uporządkuje mediów publicznych.

- To jest zwykły skok na media publiczne, na stołki prezesów telewizji i radia - mówił na konferencji przewodniczący klubu Platformy Sławomir Neumann. Według niego są wątpliwości, czy projekt jest zgodny z konstytucją, ponieważ kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapisane w ustawie zasadniczej przejmuje minister Skarbu Państwa.

Czytaj całą treść ustawy tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA