REKLAMA

Trójkąt Weimarski ma być bardziej aktywny w ocenie MSZ Polski i Niemiec

  • Autor: PAP/GP
  • 19 kwietnia 2016 15:33
Trójkąt Weimarski ma być bardziej aktywny w ocenie MSZ Polski i Niemiec Steinmeier, na spotkaniu z Waszczykowskim podkreślił, że Niemcy są zainteresowani aktywnym Trójkątem Weimarskim. (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział w Warszawie, że Berlin jest za aktywnym Trójkątem Weimarskim.
• W kwestii Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność; jedyna rozbieżność polega na tym, że Polacy chcą, by działał częściej - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.

Ministrowie podczas wtorkowej konferencji byli pytani o przyszłość Trójkąta Weimarskiego - forum współpracy Polski, Niemiec i Francji - które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

Waszczykowski podkreślił, że na temat Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność.

- Jedyna rozbieżność polega na tym, że my Polacy chcielibyśmy, aby on działał częściej, aby był płaszczyzną nie tylko spotkań okresowych co rok czy co kilka lat, ale, żeby był rzeczywiście płaszczyzną konsultacji, a nawet wypracowania wspólnej strategii, wspólnej polityki przed ważnymi wydarzeniami - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Według niego, spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego mogłoby odbyć się np. latem tego roku przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, czy w związku z realizacją procesu mińskiego i decyzjami ws. sankcji wobec Rosji.

Przeczytaj: Gdzie trafią środki na modernizację polskiej armii

- My Polacy jesteśmy ambitnymi politykami i chcielibyśmy, aby ten Trójkąt był intensywniej używany - dodał Waszczykowski.

Steinmeier podkreślił, że Niemcy są zainteresowani aktywnym Trójkątem Weimarskim, dlatego wystosowali zaproszenie do Weimaru.

- Jestem pewien, że nie będzie to tylko okazja do świętowania, ale również okazja do wymiany między tymi trzema państwami, które się spotykają - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji - Rolanda Dumasa i Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera jako forum trójstronnych konsultacji politycznych. Ogłosili oni w Weimarze "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy", w którym uznali, że trzy kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za jedność i rozwój Europy. Pierwotnym celem Trójkąta było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA