REKLAMA

Trump w Polsce w lipcu?

  • Autor: GP
  • 08 czerwca 2017 17:45
Trump w Polsce w lipcu? Donald Trump jest 45. prezydentem USA, jednocześnie jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych ludzi, którzy zasiadali w Białym Domu. (fot.:twitter.com/POTUS)

Donald Trump ma odwiedzić Polskę jeszcze tego lata. Mówi się, że ugości go Wrocław lub Warszawa.

• Agencja informacyjna Reuters twierdzi, że trzy źródła potwierdziły jej zamiar odwiedzenia Polski przez prezydenta USA.

• O tym, że jest to możliwe mówiło się już w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w maju.

• Na spotkaniu w Katowicach raczej był wymieniany Wrocław jako miasto goszczące prezydenta USA, Reuters sugeruje Warszawę.

 

Jak podaje redakcja międzynarodowa agencji Reuters jest bardzo możliwe, że Donald Trump odwiedzi Polskę w lipcu. Jego wizyta ma być podyktowana szczytem G20, który odbędzie się w Niemczech w przyszłym miesiącu.

Agencja powołuje się na trzy niezależne źródła w otoczeniu prezydenta USA, które potwierdziły zamiar administracji Trumpa odwiedzenia naszego kraju.

Reuters odnotowuje też fakt, że prawicowy rząd Rzeczpospolitej na pewno będzie dla Donalda Trumpa bardziej sprzyjającym gospodarzem, niż np. niemiecka kanclerz Angela Merkel. Tę dwójkę poróżnił ostatni kontrowersyjny krok prezydenta USA, który wypowiedział w imieniu Ameryki porozumienie klimatyczne z Paryża.

Wizytę Donalda Trumpa przewidywali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który obradował w maju br. Grzegorz Kozłowski z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) w czasie debat Kongresu zapewnił o staraniach dyplomacji w Warszawie, by Trump odwiedził Wrocław  latem. W maju jednak nie zapadły żadne deklaracje na ten temat.

O samym Trumpie Kozłowski mówił:

- Był kandydatem antyestablishmentowym i jego hasła America First, protekcjonizm czy nawet decyzje takie, jak niekontynuowane projekty Baracka Obamy, pokazują rosnący dystans USA do prawa międzynarodowego i organizacji handlu światowego.

Więcej o relacjach UE - USA i o polityce gospodarczej Donalda Trumpa przeczytasz tutaj.

We Wrocławiu w lipcu odbędzie się Forum Państw Trójmorza. Inicjatorzy tego spotkania liczą, że Donald Trump będzie gościem specjalnym regionalnego szczytu. Jeśli wierzyć agencji Reuters tak się nie stanie i Trump raczej odwiedzi Warszawę.

Donald Trump był już w Europie od inicjacji swojej prezydentury. Wówczas odwiedził Rzym, rozmawiał m.in. z papieżem Franciszkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krzysztof 2017-06-08 20:28:00
    Posłowie uczcie się niezależności od polityków amerykańskich, oglądnijcie przesłuchanie byłego szefa FBI, tak powinna działać Komisja Śledcza, a wy nie macie żadnej godności, jesteście sługusami posła Kaczyńskiego i będziecie za to rozliczeniREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA