REKLAMA

Trwa II posiedzenie sejmu: Czym zajęli się już posłowie?

  • Autor: GP
  • 25 listopada 2015 13:29
Trwa II posiedzenie sejmu: Czym zajęli się już posłowie? 25 i 26 listopada trwa posiedzenie sejmu (fot. Ł.Plewnia, flickr.com, licecnja: CC BY-SA 2.0)

Posłowie obradują od godz. 10 w środę. Rozmawiano już o finansach samorządów, propozycji PSL w kwestii rent i emerytur oraz podatku dochodowym. Ostatni punkt będzie głosowany wieczorem.

Salę plenarną, w godzinach rannych, zdominowała rozmowa o propozycji PSL. Stronnictwo postuluje zmiany w emeryturach i rentach. Władysław Kosiniak-Kamysz referował tę nowelizację, uwzględniając swoją wiedzę, jako były minister pracy i polityki socjalnej.

W polemikę z liderem PSL wszedł poseł Ryszard Petru. Obaj panowie dotykali kwestii emerytur dla rolników, czyli KRUS-u. Petru podkreślał konieczność likwidacji tego mechanizmu, do którego podatnicy dopłacają. Kosiniak-Kamysz twierdził, że KRUS to nie przywilej dla rolników, tylko wyrównywanie szans.

Wcześniej procedowano nowelizację dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obrady prowadził wicemarszałek Joachim Brudziński.

Zaległy projekt o finansach samorządowych

Wysokiej izbie inicjatywę obywatelską zakładającą zmianę systemu finansowania samorządów referował Andrzej Porawski, poznański działacz samorządowy, długoletni dyrektor biura Związku Miast Polskich. Porawski wskazywał, że nie jest konieczne, by projekt wszedł w życie dokładnie w postaci zaproponowanej przez projektodawców, są bowiem możliwości wspomagania finansów samorządów w inny sposób.

- Dziękuję też wysokiej izbie, że dalsza praca nad tym projektem i systemem finansowania samorządów jest możliwa - zaznaczył.

Reprezentant inicjatywy obywatelskiej dodał, że wszystkie siły polityczne, oprócz nowych ugrupowań w sejmie, są winne opieszałości izby w kwestii omawianego projektu - to znaczy PiS, PO, PSL.

Kluby parlamentarne w kwestii finansów samorządów

PiS poparło dalszą pracę nad projektem obywatelskim. Partia rządząca chce uzupełnić tę nowelizację. Posłanka Maria Zuba atakowała polityków PO i PSL za nieadekwatne, w ocenie PiS, wspomaganie finansów jednostek samorządowych.

Klub PO reprezentował Waldy Dzikowski, który tłumaczył dlaczego projekt obywatelski utknął od 2012 roku w sejmie. Zaznaczał, że projekt wymusza zwiększenie obciążeń podatkowych, na co nie było zgody przez 3 lata, od 2012 roku.

Przedstawiciel Kukiz’15 wyraził dezaprobatę wobec faktu, że trzy lata trzeba czekać na procedowanie tego projektu. Apelował do PO i PSL, by zrehabilitowali się szybkim poparciem zmian zaproponowanych przez samorządowców.

- Czas poważnie potraktować samorząd jako partnera – mówił poseł klubu Pawła Kukiza. – Wnioskuję o skierowanie projektu do dalszych prac.

Klub poselski Nowoczesnej reprezentował Witold Zembaczyński. Poseł prosił o uzupełnienie danych w oparciu o jakie zbudowano projekt, bo dane z 2011 roku się zdezaktualizowały. Nowoczesna prosi, by projekt został skierowany do pracy w komisjach.

PSL także wyraził aprobatę wobec projektu obywatelskiego.

Ostatnie słowo w dyskusji nad tym projektem wygłosiła przedstawiciel rządu Hanna Majszczyk. Zauważyła, że nie ma jeszcze stanowiska rządu w kwestii tego projektu. Ministerstwo finansów zwraca jednak uwagę, że Trybunał Konstytucyjny zabrał zdanie w kwestii wydatków samorządów. Apelowała, by uwagi TK uwzględnić w pracy parlamentarnej nad obywatelskim projektem.

W debacie poruszono też inne, szczegółowe kwestie finansów samorządów. Na przykład finansowanie szkolnictwa i wynagradzanie nauczycieli.

Sejm, przez aklamację, zdecydował, by samorządowy projekt obywatelski funkcjonujący pod nazwą "Stawka większa niż 8 mld zł" skierować do prac w komisjach.

Kiedy głosowania?

Dzisiejsze głosowania przewidziane są na godzinę 18:00. Wtedy będzie głosowana zmiana o podatku dochodowy  autorstwa klubu parlamentarnego PiS.

Na wniosek komisji kultury w parlamencie debatowano też dziś o zmianie regulaminu sejmu. Zmiana dotyczyła liczby uchwał w sprawie ustanowienia danego roku rokiem osoby albo wydarzenia. Komisja chce zwiększyć limit takich uchwał do 5.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • życie! 2015-11-25 15:10:50
    Celem przykładu dla poprzednich Rządów, "Wice wersa", prawica nie poprze żadnych projektówPO-PSL .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA